The Sunday Times w słodkich słowach o Coventry jako wschodzącej gwieździe

Nie często o Coventry słyszy się miłe słowa. Chociaż nie obyło się bez kilku krytycznych wypowiedzi na przykład na temat smogu, to ogólna recenzja The Sunday Times jest bardzo pozytywna.

Coventry to miasto, które ma w UK "troszkę" negatywny obraz. W języku angielskim istnieje nawet idiom "send to Coventry" co w wolnym tłumaczeniu oznacza zesłanie na banicję. Idiom nie do końca wiadomego pochodzenia powstał w 17 wieku i chyba przez to, że był używany do straszenia niegrzecznych dzieci przetrwał do dzisiaj.

Wbrew jednak stereotypom The Sunday Times określił Coventry jako wschodzącą gwiazdę oraz miasto, które najszybciej pnie się do góry z wszystkich innych miast w UK.

W artykule opublikowanym 21 października zatytułowanym "Sport, kultura i studenci: Coventry powraca" można przeczytać o niewdzięcznej historii miasta, jego odrodzeniach, oraz przyszłości.

Pozytywne wrażenie na redaktorach wywarła architektura, połączenie zabytków architektonicznych z różnych dziejów, katedrami, domami budowanymi jeszcze w stylu pruskim (ang Timber framing) z wybranymi budynkami z lat 50 tych, oraz nowoczesnymi budynkami budowanymi obecnie.

Przywołano historię miasta i jego cykle odradzania się. Wcześniej przemysł tkacki, później motoryzacyjny obecnie widać przejście na nowy "image" na miasto sportu, kultury oraz studentów.

Co ciekawe nie jest to bardzo naciągana ocena obecnie w Coventry duży nacisk jest nastawiony na studentów oraz wszelkiego rodzaju wydarzenia sportowo kulturalne (głównie przyszłe lata). W Coventry żyje, uczy się i pracuje około 50 000 studentów. Średnio populacja miasta jest o 7 lat młodsza niż u innych miast w UK.

Zwrócono także uwagę na trwającą przebudowę miasta, odświeżenie wyglądu oraz odnowienie kluczowych punktów jak na przykład odnowiona stacja kolejowa, nowy park wodny, przemiana Cathedral Lane oraz duże ilości nowych mieszkań dla studentów.

Coventry europejskim miastem sportu w 2019 (ehh ten Brexit) oraz miastem kultury w 2021. Na oba te wyróżnienia już planowane są różnego rodzaju wydarzenia.

Na sukces miasta duża rolę ma mieć jego lokacja w centralnej części Anglii, z Coventry wszędzie jest blisko (no może poza morzem bo tam jest najdalej :) ) Koleją można dotrzeć bardzo szybko do głównych miast UK takich jak Birmingham (21min), London (1h) oraz Manchester (2h) nie można także nie wspomnieć o dobrym dostępie do autostrad.

Nie obyło się bez dwóch no może trzech minusów. Pierwsza kwestia to możliwe problemy po Brexicie, miasto w dalszym ciągu w dużej mierze oparte jest o przemysł samochodowy, a w sytuacji Brexitu główny pracodawca Jaguar Land Rover grozi wstrzymaniem pracy.

Kolejny problem to smog i zanieczyszczenie powietrza miasto jest jednym z 28 rejonów, w których nie zostały spełnione normy czystości powietrza z zeszłego roku, dodano jednak, że miasto przeznaczyło 2 miliony funtów na poprawę tej sytuacji.

Ostatni "minus" to prognozowane ceny mieszkań w przyszłości - autorzy artykułu już przewidują wzrost cen domów w Coventry właśnie ze względu na duży rozwój oraz zapotrzebowanie.

Komentarze

greg8107 Nie wiem co oni ćpali
Pres Enter to save or Esc to cancel
kaik heh wiem, że to zabrzmi naiwnie, ale w sumie jak monitorujemy zakres prac oraz plany zmian to jeszcze dużo ma się zmienić przed 2021, dużo pieniędzy wpływa na przygotowanie miasta do 2021, więc jest nadzieja na poprawę.. pewnie na przedmieścia nie ma co za bardzo liczyć, ale samo centrum może okazać się ciekawe za jakiś czas... największy problem to policja i to jest problem w całym UK, no i jeszcze niewiadoma z brexitem...
Pres Enter to save or Esc to cancel
Loading... widoczne 2 z 2 load more comments

More in życie

Życie

Wczoraj w piątkowy wieczór po godzinie 18 Burnaby Road na Holbrooks została zamknięta przez uzbrojoną policję. Na miejscu pojawiła się bardzo duża ilość radiowozów w tym także nieoznakowanych oraz karetka pogotowia. Mieszkańcy zostali poproszeni o pozostanie w domu.