Sponsorzy
21 cze 2018 1587
Dodany przez wiga

65 funtów za pozostanie w UK po brexicie

Brytyjski rząd ujawnił projekt programu osadnictwa obywateli UE w UK po brexicie.

Brexit zbliża się wielkimi krokami, temat ten niektórym spędza sen z powiek, inni bagatelizują sprawę i mówią, że na pewno nic takiego się nie zmieni, a UK może jeszcze próbować bocznymi drzwiami wycofywać się z referendum. Home Office niedawno opublikowało film informujący o tym, jakie możliwości pobytu w UK będą dostępne dla obywateli UE. Dzisiaj dowiedzieliśmy się o kolejnych ustaleniach brytyjskiego rządu.

Obywatele UE chcący pozostać w UK będą musli wypełnić odpowiednie wnioski dokumentujące ich pobyt w Wielkiej Brytanii na podstawie których otrzymać będą mogli uzyskać takie statusy:
- status osoby osiedlonej (ang. settled status), który otrzyma za potwierdzone 5 lat pobytu w UK,
- tymczasowy status osoby osiedlonej (ang. pre-settled status) w przypadku pobytu poniżej 5 lat w UK.

Wiemy już, że wnioski będą dostępne w 23 językach UE, w tym oczywiście po polsku i kosztować będą 65 funtów dla osoby dorosłej i połowę tej kwoty dla osób poniżej 16 roku życia. Wnioski są indywidualne — oznacza to, że trzeba je będzie wypełnić dla każdej osoby w rodzinie osobno. We wniosku potwierdzić trzeba będzie swoją tożsamość oraz brak karalności. Wstępna ocena składanego wniosku ma następować w czasie rzeczywistym. Osoby, które wcześniej uzyskały już kartę stałego rezydenta (ang. permanent residence card), będą zwolnione z opłaty, ale również będą musiały wypełnić cały formularz.

Pozyskanie statusu osoby osiedlonej będzie także wymaganym krokiem do uzyskania brytyjskiego obywatelstwa, do którego konieczne będzie udokumentowanie sześciu lat pobytu w Wielkiej Brytanii. Ta procedura nie zostaje zmieniona; koszt złożenia takiego wniosku wynosi 1330 funtów.

Nowy system rejestracji obywateli UE ruszy w pełni w marcu przyszłego roku, a wszyscy imigranci będą mieli obowiązek zarejestrowania się najpóźniej do końca czerwca 2021 roku. Brak rejestracji w terminie może skutkować uznaniem pobytu danej osoby w Wielkiej Brytanii za niezgodny z prawem.

Rząd podał także, że urzędnicy nie będą akceptowali fotografii, kartek okolicznościowych czy osobistych notatników jako dowodów na to, jak długo ktoś przebywa na terenie UK. Dowodami takimi będą dokumenty potwierdzające zatrudnienie, hipotekę lub opłatę czynszu. Władze mogą wziąć także w tej kwestii pod uwagę rachunki za media, bilety podróżne lub zaświadczenia lekarskie.

Komentarze

greg8107 Zdrowo ich pojeba...ło
Pres Enter to save or Esc to cancel
Loading... widoczne 1 z 1 pokaż więcej komentarzy

Polecane

Więcej w temacie zycie