Feb 11, 2021 396
Reported by newsroom

Mężczyzna z Coventry aresztowany w sprawie głośnych ataków hakerskich na celebrytów w USA

Śledztwo w tej sprawie prowadzone jest wraz z amerykańską agencją Secret Service.

Jak informują śledczy 19 letni mężczyzna z Coventry został aresztowany w międzynarodowej akcji przeciwko hakerom przejmującym karty sim sławnych osób oraz celebrytów w USA.

Śledztwo trwające ponad rok objęło współpracę organów śledczych z wielu krajów z całego Świata zwłaszcza z Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Belgii, Malty oraz Kanady.

Gang hakerów atakował sławnych influencerów internetowych, gwiazdy sportu, muzyków, a także rodziny sławnych osób. Proceder ten trwał przez cały rok 2020, a ofiary liczone są w tysiącach osób.

Jednym z głównych i bezpośrednich łupów hakerów były kryptowaluty. Szacuje się, że gang ukradł w ten sposób ponad 100 milionów dolarów.

Poza kradzieżą kryptowalut, skradzione zostały także informacje personalne, dostępy do różnego rodzaju kont, w tym dostępy do kont bankowych oraz kont w mediach społecznościowych. (Dla osób działających w mediach społecznościowych jak influencerzy, dostęp do tych kont jest równoznaczny z dostępem do kont bankowych)

W sumie w Anglii oraz w Szkocji aresztowano 8-miu podejrzanych w wieku od 18 do 26 lat. Aresztowania te miały miejsce 9 lutego. Jednym z tych aresztowanych był wspomniany wcześniej 19 latek z Coventry. Został on aresztowany przez NCA (National Crime Agency) pod zarzutami związanymi z naruszeniem - dokonaniem czynów zabronionych w ustawie Computer Misuse Act, czyli ustawie dotyczącej niewłaściwego użytku komputera.

Sim Swapping - to atak, w którym haker lub zazwyczaj grupa zyskuje dostęp do karty sim ofiary. Uzyskanie takiego dostępu polega na przeniesieniu numeru na podrobioną kartę i dezaktywację oryginalnej karty sim. Hakerzy następnie, korzystając z funkcji odzyskiwania hasła do różnych aplikacji zmieniają je na własne, odcinając przy tym właściciela konta. Proceder ten w zależności od wymagań danej sieci komórkowej opiera się na inżynierii socjalnej - wmówienie/wykorzystanie niedoświadczonej osoby lub wykorzystanie podstawionej osoby. 

 Ataki tego typu zazwyczaj organizowane są przez zorganizowane grupy hakerów. 

Cała sprawa jest rozwojowa, na razie do mediów przedzierają się wstępne aresztowania i szacowane straty, które w efekcie mogą być dużo, dużo większe.


Comments

piotrek019 W UK oraz Szkocji ;) 
Pres Enter to save or Esc to cancel
kaik Newsroom już poprawił dzięki! :) chociaż może się okazać, że i tak "wykrakali" ;)
Pres Enter to save or Esc to cancel
Loading... showing 2 of 2 load more comments

More news

Recommended

More in topic zycie

Most viewed news