Jul 31, 2019 441
Reported by newsroom

Plany na drogę ładującą samochody elektryczne w czasie jazdy w Coventry

Urząd miasta w Coventry zamierza wypróbować tego typu rozwiązanie w naszym mieście.

Niewiele jeszcze wiadomo odnośnie miejsca budowy takiej drogi, nie jest pewnie jeszcze, czy ona w ogóle powstanie. Według wstępnych założeń 'e-lanes', czyli jezdnia ładująca samochody elektryczne ma powstać w północno-wschodniej części miasta, lecz dokładna ulica nie została jeszcze wyznaczona.

Mogło by się wydawać, że jest to jeden z tych planów miasta, które mają małe szanse na powodzenie jednak sprawy mają się troszkę inaczej. Nie jest to jezdnia nastawiona na już poruszające się samochody elektryczne, tylko na takie, które są wyposażone w odpowiednią bezprzewodową ładowarkę. Dodatkowo będzie to jezdnia testowa i w zasadzie badawcza.

Cała technologia przypomina ładowarki bezprzewodowe używane w telefonach komórkowych. Chociaż nie jest to dokładny odpowiednik, to sama idea opiera się na tej samej zasadzie. W jezdnię wmontowane będą specjalne cewki, generujące pole elektromagnetyczne natomiast poruszający się w tym polu samochód z odpowiednią ładowarkę będzie mógł pobierać z tego pola energię elektryczną.

(Swoją drogą ciekawe, czy telefony będą się też ładować na takiej drodze - zastanawia się nasza redakcja)

Cały projekt jest prowadzony przez urząd miasta, przy współpracy z Uniwersytetem w Coventry oraz międzynarodową firmą inżynieryjną WSP i ma on kosztować ponad milion funtów. Wszystkie te trzy podmioty wystąpiły razem 8 maja do rządowej firmy Highways England o przyznanie funduszy na ten projekt, jednak ta 12 lipca odmówiła. Podanie o przyznanie funduszy składało się się z dwóch etapów pierwszy to przestudiowanie możliwości stworzenia takiej drogi koszt około 75,000 funtów, oraz drugi stworzenie samej drogi koszt około miliona funtów.

Prowadząca ten projekt Shamala Evans, nie poddaje się i komentuje całą sprawę tak, że to nie jest jedyne miejsce gdzie można szukać na tego typu inwestycję funduszy, a pierwsze na liście z tego typu miejsc.

Mimo iż sama idea tego typu ładowania pojazdów elektrycznych, które bez wątpienia są przyszłością transportu, nie jest nowa, to w samym UK nie została jeszcze taka droga stworzona i nasze miasto może być pierwsze w całym kraju.

Czy tego typu droga powstanie w Coventry, bardzo trudno powiedzieć, za projektem stoją jednak główne instytucje w mieście co może napawać optymizmem.

Comments

kaczor Poza tym, że to jest ogólnie wtopa i wał na hajs to wszystko spoko  
1. za duże straty energii są podczas takiego ładowania
2. baterie za nie wiem max 10 lat będą już miały wszystkie problemy obecnych baterii rozwiązane

3. kto i jak będzie płacił za prąd?

4. trzeba specjalne ładowarki mieć w samochodach elektrycznych i nikt tego nie robi...Jedyne jakie to może mieć "powodzenie" to specjalne pasy doładowujące dla autobusów, ewentualnie taksówek jak opłacą jakiś abonament... autobusy non stop są w trasie mają dość dużą powierzchnię podwozia i mają w UK przynajmniej w dużej mierze swoje pasy, jedyny problem to strata energii podczas ładowania, można to ograniczyć powiedzmy włączając i wyłączając jak nikt nie jedzie.... ale robić całą infrastrukturę dla technologii, która wyjdzie za 10-20 lat z użytku, dlatego ta cała Highways England im odmówiła... to jest trochę rozwiązywanie problemów po lewacku, ale unich jest ruch lewostronny więc co się dziwić :)
Pres Enter to save or Esc to cancel
Loading... showing 1 of 1 load more comments

Recommended

More in topic transport