Jan 27, 2019 1667
Reported by newsroom

Coventry Cross, czyli mało znana replika średniowiecznego monumentu ma zmienić swoje miejsce

Jest to bardzo kontrowersyjna sprawa, około 780 osób podpisało petycję o pozostawienie krzyża w obecnym miejscu. Władze jednak podjęły już decyzję, którą argumentują tym, że krzyż po odnowieniu stanie w dużo bardziej eksponowanym miejscu oraz dużo bliżej jego historycznej lokacji.

Co to w ogóle jest ten krzyż?
Monument ten został postawiony w 1976 roku, jednak nawiązuje on do czasów i tradycji średniowiecznych. Mowa tutaj o tak zwanych "market cross", czyli w wolnym tłumaczeniu "krzyżach rynku". Każda osada, w Europie w czasach średniowiecznych, która miała prawa do organizacji marketu - rynku (w znaczeniu handlowym) posiadała właśnie taki krzyż i wyznaczał on środek tegoż rynku. Prawa do stworzenia takiego miejsca handlowego nadawane były przez monarchę, biskupa lub barona.

W Coventry według pierwszych pisemnych źródeł datowanych na rok 1300 taki krzyż miał stać w północnym rogu obecnego rynku na styku Cross Cheaping oraz Broadgate (obecnie jest to na rogu Primarka, z budynkami Broadgate) i jak to bywało w tamtych czasach wyznaczał on miejsce handlu oraz egzekucji.

24 maja 1423 zarządzono "upgrade" krzyża, a około 100 lat później w 1537 ze względów bezpieczeństwa zarządzono rozbiórkę górnej części. Co ciekawe plany kolejnej aktualizacji zaczęto snuć już w 1506 roku, jednak dopiero w 1541 roku były mayor Londynu, który pochodził z Coventry ze Stoku, Sir William Hollyes, zostawił 200GBP w testamencie na nowy krzyż i właśnie te pieniądze pozwoliły na postawienie nowej wersji w 1544 roku. Minęło 200 lat, w międzyczasie dokonano kilku poprawek oraz zmian, jak na przykład zamieniono figurę Jezusa na figurę Lady Godiva i jak to historia lubi się powtarzać ze względów bezpieczeństwa w 1753, a także w 1755 zdjęto dwie górne części krzyża.

W 1771 urząd miasta Coventry zaaprobował usunięcie krzyża i tak zniknął on na 200 lat po oryginalnej budowli z 1544 roku pozostały tylko trzy figurki.

W 1930 roku zaproponowano odbudowę krzyża w wersji z 1544 roku, prace zaczęto w 1960 roku, a w 1976 został on odsłonięty. Replika stanęła w odległości 100 metrów od oryginału. Pomiędzy nową katedrą, a ruinami starej katedry i w tym miejscu jeszcze stoi dzisiaj - choć to się ma właśnie zmienić.

I tak czasy obecne w 2007 urząd miasta zaczął myśleć nad przeniesieniem monumentu w bardziej eksponowane miejsce, czyli na plac przy Ironmonger Row (zaraz za Primarkiem) i w 2018 roku w listopadzie podjęto decyzję o zdemontowaniu krzyża, jego odnowieniu, a następnie przeniesieniu na wspomniany wcześniej plac, mimo sprzeciwu wielu osób oraz petycji, prace się już rozpoczęły. Budowla została osłonięta rusztowaniem budowlanym i trwa jego demontaż.

Nie wiadomo jeszcze jak długo potrwa renowacja oraz przeniesienie i kiedy stanie on na nowym miejscu.

Przeniesienie tego obiektu z Cuckoo Lane otworzy tą przestrzeń dla rozbudowy Cathedral Lane.
Przewidywana jest nowa restauracja w tym miejscu, wiewiórki ćwierkają (a tam są wiewiórki więc pewnie wiedzą co ćwierkają ;) że jeden z potencjalnych najemców to popularna sieć restauracji z kuchnią karaibską Turtle Bay.

Wszystkie te zmiany to elementy planu odświeżenia centrum miasta prowadzonego przez urząd miasta w Coventry.

Comments

vigorek.kn za pieniążki można wszystko.......
Pres Enter to save or Esc to cancel
Loading... showing 1 of 1 load more comments

More news

Recommended

More in topic kultura

Most viewed news