Sep 5, 2019 1514
Reported by newstart4u

Status Osiedlonego - najczęściej zadawane pytania

Co to jest status osiedlonego i do czego jest on potrzebny?

Status osiedlonego czyli EU Settled Status to status imigracyjny nadawany osobom przybyłym do Wielkiej Brytanii z krajów Wspólnoty Europejskiej przed 31 grudnia 2020 roku. Jest on gwarantem, że po wyjściu UK z Unii Europejskiej będziesz mógł żyć w Wielkiej Brytanii na tych samych prawach, którymi cieszysz się teraz.

- A jeśli jestem tu krócej niż 5 lat?
Jeżeli przyjechałeś do UK niedawno bądź brakuje ci dokumentów na wykazanie 5 lat pobytu, zostanie ci przyznany status wstępnie osiedlonego, który będzie chronił Twoje prawa jako obywatela Unii w UK przez kolejnych 5 lat. Dostajesz więc 5 lat, w ciągu których musisz zbierać potwierdzenia pobytu i wtedy zaaplikować jeszcze raz, by dostać status osiedlonego na stałe.
- Do kiedy muszę mieć status osiedlonego i dlaczego wszystkim tak się z nim spieszy?
Każda osoba przybyła do UK przed 31 grudnia 2020 musi wyrobić status osoby osiedlonej lub wstępnie osiedlonej. Ta data wydaje się teraz bardzo odległa, ale weź pod uwagę, ilu ludzi z 27 krajów unijnych będzie zwlekać z aplikacjami do ostatniej chwili. W tej chwili u doradców imigracyjnych nie ma jeszcze kolejek, a decyzje przychodzą w ciągu jednego czy dwóch dni, ale nie jest pewne że tak zostanie.
- Czy na pewno tego potrzebuję?
O ile jeszcze kilka lat temu można było odpuścić sobie aplikację o stałą rezydenturę, jeśli nie była ona etapem na drodze do obywatelstwa, o tyle EU Settled Status jest warunkiem naszego pozostania w Wielkiej Brytanii po Brexicie na tych samych prawach. Przyjechaliśmy tu dzięki unijnym przepisom imigracyjnym, które Wielką Brytanię za chwilę przestaną już obowiązywać i musimy dostosować się do nowych regulacji, by mieć prawo pobytu w UK po Brexicie.
- Co, jeśli nie będę mieć EU Settled Status?
Status osiedlonego (lub wstępnie osiedlonego) jest wymogiem dla wszystkich obywateli krajów unijnych. Po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej każda osoba, która mimo wymogu nie będzie go posiadała, nie będzie mogła podjąć pracy, korzystać z zasiłków, a nawet wynająć mieszkania. Warto więc poświęcić chwilę czasu, by później mieć spokojną głowę.
- A co, jeśli nie będzie Brexitu?
EU Settlement Schem jest już niezależny od tego, jakie będą decyzje w sprawie Brexitu. Musimy zrozumieć, że przepisy imigracyjne zmieniły się na stałe. Nie jest to więc żaden wybór czy opcja, a nowe regulacje, które dotyczą nas wszystkich.
- Ale ja mam już rezydenturę!
Stała rezydentura, którą się do tej pory wyrabiało po 5 latach pobytu, będzie ważna tylko do końca 2020 roku, a potem zastąpi ją właśnie status osiedlonego. Osoby, które mają już stałą rezydenturę, nie powinny się obawiać, że nie dostaną statusu osiedlonego – aplikacja ma wykazać, że było się w Wielkiej Brytanii przez okres co najmniej 5 lat, a stała rezydentura jest tego potwierdzeniem sama w sobie.
To lepiej, czy gorzej?
Ci, którzy mieli natomiast zamiar wyrabiać stałą rezydenturę, mogą odetchnąć z ulgą – aplikacja o status osiedlonego jest dużo prostsza niż dawna aplikacja o rezydenturę, bezpłatna, ma taką samą moc prawną, a po 12 miesiącach od uzyskania statusu osiedlonego można starać się o obywatelstwo.
- Słyszałem, że procedura jest bardzo prosta, więc po co mi pomoc?
To prawda, że zaaplikować i dostać status osiedlonego można w kilka minut, za pomocą aplikacji telefonicznej – pod warunkiem, że masz pewność, że rozumiesz procedurę, znasz wystarczająco angielski i swobodnie posługujesz się smartfonem czy komputerem. Wiele osób potrafi jednak przebrnąć pomyślnie przez pierwszą część aplikacji, a potem utknąć. Nie wątpimy, że wiele osób przez aplikację przejdzie samodzielnie, jednak zachęcamy do zgłaszania się do nas po pomoc nawet z aplikacją rozpoczętą na własną rękę.
- Gdzie mogę Was znaleźć?
Spotkania w Coventry odbywają sie w siedzibie New Start 4 U CIC, 12-14 Riley Square, CV2 1LX. Nasi EUSS eksperci z Polish Exacts Association (PEA), udzielają darmowego wsparcia wszystkim, którzy potrzebują pomocy w aplikacji o status osiedlonego.
Najbliższe Spotkania:
19/09/2019 - 10:00:14,00
01/10/2019 - 17:00-21:00
16/10/2019 - 10:00 -14:00
29/10/2019 - 17:00 -21:00
14/11/2019 - 10:00-14:00
26/11/2019 - 17:00-21:00
12/12/2019 - 10:00-14:00

Comments

botoni Jak znalezc ta apke lub strone gdzie mozna to wypalnic
Pres Enter to save or Esc to cancel
chilvers eu exit id document check to nazwa appki ( nie działa na iPhone ) potrzebne jest NFC w telefonie i kamerka . Skanujemy telefonem chipa z paszportu , wpisujemy adres , e-mail, numer telefonu i NIN, szanujemy twarz telefonem i robimy selfie i w zasadzie to tyle , wszystko trwa 5 minut . Nie da się nie ogarnąć tego takie to proste
Pres Enter to save or Esc to cancel
chilvers *skanujemy twarz telefonem *
Pres Enter to save or Esc to cancel
Loading... showing 3 of 3 load more comments

Recommended

More in topic brexit