Nov 13, 2020 676
Reported by newsroom

Dominic Cummings główny doradca premiera Borisa Johnsona odchodzi ze stanowiska

Główny doradca premiera Borisa Johnsona, architekt kampanii Brexitowej, człowiek który pojechał samochodem do Barnard Castle, żeby sprawdzić swój wzrok, odchodzi.

Dominic Cummings stworzył Brexit, sukces Vote Leave w 2016 roku to jego zasługa, powstał o nim także film, w którym Cummigsa zagrał Benedict Cumberbatch.

Dominic to artysta socjotechniki, to on jest odpowiedzialny za czerwony autobus z napisem "£350m for NHS", to on użył National Health Service, aby pobudzić tłumy do głosowania za wyjściem z EU.

Przez ostatnie kilka lat Dominic Cummings sterował z tylnego siedzenia nie tylko opinią publiczną w UK, ale także jak sam stwierdził całym UK.

W nowej wersji Spitting Image, kulowego brytyjskiego programu wyśmiewającego scenę polityczną w UK, Dominic Cummings został przedstawiony jako przybysz z innej planety. Jedzący uszami i nosem Cummings co chwilę pyta premiera, czy ten go zwolni, w odpowiedzi za każdym razem kukiełka Borisa Johnsona odpowiada "Myślę, że to nie będzie konieczne" (I don't think it's necessary), nawet kiedy Cummings zastanawia się nad zjedzeniem dziecka Johnsona.

I tak jak w programie, Dominic Cummings mimo różnych "wpadek" i dziwnych posunięć, nie zostaje zwolniony. Klasycznym przykładem był skandal na początku roku, w którym podczas pandemii okazało się, że Dominic Cummings, z żoną mającą symptomy choroby wybrał się w czasie lockdownu do Barnard Castle. Jak później tłumaczył, zrobił to, żeby sprawdzić swój wzrok.

Odejście Cummingsa nie pozostaje bez pytań i spekulacji, oficjalny przekaz to "nowy start" i "powiew świeżego powietrza" dla premiera.

Nieoficjalnie jest to pokłosie ostatnich porażek rządu Borisa Johnsona i spadającego poparcia Partii Konserwatywnej, nadchodzących wyborów w Szkocji, negocjacji z EU, czy wygranej Joe Bidena w Stanach Zjednoczonych.

Od dłuższego czasu Dominic Cummings był na celowniku nie tylko krytyków z zewnątrz, ale także krytyki rosnących w siłę wewnętrznych frakcji w Partii Konserwatywnej.

Spekulacje o możliwym odejściu Cummingsa rozgrzały polityczną scenę w UK już w środę, kiedy swoją rezygnację z funkcji dyrektora do spraw komunikacji ogłosił dobry przyjaciel Dominica Lee Cain.

Rano źródła z nr 10 Downing Street podały, że Dominic Cummings ma odejść przed końcem tego roku, wieczorem można było zobaczyć jak główny doradca Borisa Johnsona wychodzi z pudełkiem ze swoimi rzeczami.

Rezygnacja ta na pewno nie była planowana i jak zgodnie oceniają komentatorzy jest ona wynikiem kryzysu panującego w otoczeniu premiera.

Nie jest też jasne jaka będzie polityka Borisa Johnsona, trzy główne problemy jakie ma premier to sytuacja z epidemią, wybory w Szkocji oraz cały szereg problemów związanych z Brexitem w tym trwające negocjacje z EU oraz brak przygotowań na wypadek braku porozumienia.


Comments

kaik To bardzo bardzo interesujące w zasadzie to nie spodziewałem się, że będzie to załatwione w taki lekko upokarzający sposób Dominik wyszedł z klasycznym pudłem z klamorami :D w zasadzie bardziej wygląda jakby go wywalili...
W ogóle to coś się święci i to grubo... ciekawe co... 
Pres Enter to save or Esc to cancel
Loading... showing 1 of 1 load more comments

More news

Recommended

More in topic brexit

Most viewed news