Oct 19, 2019 882
Reported by newsroom

Brexit Sobota - poprawka Letwina

Speaker dodał pod obrady poprawkę, która opóźnia głosowanie nad umową.

Poprawka zwana jest pod nazwiskiem osoby, która ją zgłosiła. Tą osobą jest Sir Oliver Letwin, konserwatywny członek parlamentu, który jest przeciwny wyjściu z EU, a zwłaszcza wyjściu bez umowy.

Jego poprawka ma za zadanie "załatanie dziury" w ustawie Benn'a.
Ustawa Benna zmusza premiera do poproszenia Unii Europejskiej o przedłużenie. Premier ma to zrobić w przypadku kiedy nie ma umowy, lub umowa nie zostanie zaakcentowana. Dziura w ustawie polega na tym, że mimo przegłosowania umowy, no deal jest w dalszym ciągu możliwy.
Dzieje się tak dla tego, że umowa blokuje no deal tylko jeśli cały proces jej ratyfikacji jest spełniony do 31 października.

Poprawka Sir Olivera Letwina wychodzi na przeciw tej dziurze i przesuwa głosowanie nad umową tak, aby ustawa Benna zmusiła premiera do aplikacji o przedłużenie. Jeśli poprawka ta przejdzie do głosowania dziś nie dojdzie.

Nie wiadomo jak izba zagłosuje nad tą poprawką.

Comments

kaik Poprawka przeszła... Premier zły zasugerował, że nie zmuszą go do poproszenia o przedłużenie...  co z tego wyjdzie nie wiadomo... premier praktycznie jest teraz przyciśnięty do muru, według prawa musi poprosić o przedłużenie.
Pres Enter to save or Esc to cancel
Loading... showing 1 of 1 load more comments

More news

Recommended

More in topic brexit

Most viewed news