autyzm

czesc mam 3 letniego synka ktory ma prawdopodobnie autyzm minelo 10 miesiecy a my nadal nie mamy diagnozy lokopeda przychodzi raz na 2 miesiace i spedza z malym pol godziny czy to sa normalne procedury prosze o wiecej informacji z gory bardzo dziekuje
ATA80 Czesc,niestety tak to wyglada,na wszystko sie czeka :(.Ja mam synka z Zespolem Downa i rowniez stwierdzono u niego autyzm.Tez do niego przychodzila pani i bawila sie z nim przez pol godziny. Teraz chodzi do specjalnej szkoly (mialam trzy do wyboru). Narazie wizyt w domu nie mam ale w szkole zajmuje sie nim logopeda,psyholog i inni.
Jeśli chcesz pogadac to podaje ci moj gg 10267368. Pozdrawiam
2013-10-05 06:55:34
Pres Enter to save or Esc to cancel
martusia Hej Aga1 Ja też mam 3 letniego synka który ma autyzm na diagnozę czekałam około 8 miesięcy od dnia kiedy przyszła do mnie health visitor bo wymusiłam tą wizyte kiedy mały miał18 miesięcy. Synek idzie do normalnego przedszkola a w przyszłym roku do zerówki. Powiedz czy miałas zajęcia tzw Jigsaw Group albo jeździłaś z maluchem do Corley? Czy synek był obserowany 3 dni pod rząd w specjalnym pokoju z kamerami? miałaś zajęcia z Jill Warwick? Jaki pediatra synka prowadzi? czy jest to Niemka? Jeśli chcialabyś pogadać albo nawet się spotkać napisz do mnie na adres atapunck@poczta.onet.pl
2013-10-05 07:36:28
Pres Enter to save or Esc to cancel
brykapier Hej
Moja córka skończy 5 lat w styczniu, diagnoze dostaliśmy w kwietniu tego roku. Zaczeliśmy całą procedure rok wcześniej. W tym momencie nie dzieje się nic. Moja mała zaczęła Reception we wrześniu i mamy spotknie ze specjalnym psychologiem(w szkole) umówione na listopad ( rodzice i nauczyciele żeby omówić jak sobie radzi itd.) Na szczęście zaczeła mówić około czwartych urodzin (mówi tylko po polsku mimo że chodziła do przedszkola 1,5 roku,) Nie mamy i nie mieliśmy spotkań z logopedą (speech and language therapist) 1 na 1.Jezdziliśmy do Corley.
Mój 3-letni syn też jeszcze nie mówi, więc zostaliśmy wysłani na konsultacje.Pierwsze spotkanie mieliśmy 30 stycznia tego roku. Jak na razie żadnego logopedy i jeszcze daleka droga przed nami .



Edytowany przez brykapier o 05-10-2013 - 22:23.
2013-10-05 22:07:27
Pres Enter to save or Esc to cancel
brykapier A zapomniałam dodać że moja córka ma zdiagnozowany Autistic Spectrum Disorder ( zachowanie ze spektrum autyzmu nie autyzm właściwy). Właśnie znalazłam pierwszy dokument z datą 23.01.12,diagnoza dnia 02.04.2013.
2013-10-05 22:14:04
Pres Enter to save or Esc to cancel
martusia Mój synek też ma zdiagnozowane ASD. Logopeda była raz i stwierdziła że na dzień dzisiejszy mały nie potrzebuje pomocy bo jego rozwój mowy właśnie się zaczął. oczywiście nie do końca się z tym zgadzam ale jeśli coś zacznie mi się nie podobać o będę drążyć temat. Mały zaczyna w przyszłym tygodniu przedszkole. troszke z opóźnieniem ale czekalismy na miejsce w przedszkolu koło domu gdzie aktualnie mają dwójke innych dzieci autystycznych i maja już doświadczenie w tym temacie. W przedszkolu będzie do niego przychodzic terapeuta. ale jak często tegojeszcze nie wiem.
2013-10-05 22:44:00
Pres Enter to save or Esc to cancel
ciewronka Myslalam ze u mnie wszystko sie wleklo ale jak Was czytam to slow brakuje... Dostalismy diagnoze w 4 miesiace... Terapeuci zalatwiani w sumie w przeciagu kilku tygodni... Synek diagnoze dostal krotko po skonczeniu 2 lat, dzis ma 4 lata. Czy ktos z Was ma przydzielonego Support Worker?? Przysluguje dla dzieci ze specjalnymi potrzebami do 5 roku zycia. Jest to rewelacyjna pomoc w zalatwianiu wszystkiego... Mieliscie moze kursy dla rodzicow typu: Early Bird Programme lub Tripple P ?? Bardzo mi pomogly, wiele przydatnych informacji, sposobow terapii i mozliwosc otrzymania pomocy dydaktycznych... W razie jakichkolwiek pytan pisac na priv... A tak w ogole myslal ktos kiedys o spotkaniu sie rodzicow dzieci z autyzmem?? Do tej pory bralam udzual w angielskich spotkaniach a widze ze wsrod polskich rodzin to wcale nie jest temat nieznany... Jakby ktos byl zainteresowany wymiana informacji i doswiadczen przy kawusi to bardzo chetnie sie pisze :)



Edytowany przez ciewronka o 05-10-2013 - 23:59.
2013-10-05 23:52:57
Pres Enter to save or Esc to cancel
renata2505 Zestaw ćwiczeń narządów artykulacyjnych przygotowujących do wywołania głosek: sz, ż, cz, dż



Wysuwanie szerokiego języka na zewnątrz jamy ustnej.

Żucie brzegów języka zębami trzonowymi, w celu rozciągania całej jego powierzchni.

Klaskanie językiem- naśladowanie odgłosu konia uderzającego kopytami o bruk.

Dotykanie czubkiem języka górnych zębów po stronie wewnętrznej, podczas szerokiego otwierania jamy ustnej- zabawa „liczenie ząbków”.

Oblizywanie językiem górnych zębów po stronie wewnętrznej przy zamkniętych, a następnie otwartych ustach- naśladowanie mycia zębów językiem.

Przytrzymanie przez kilka sekund czubka języka na górnym dziąśle, przy czym cała masa języka przylega ściśle do podniebienia. Usta pozostają szeroko otwarte- zabawa „zaczarowany język”.

Cofanie języka w głąb jamy ustnej, zaczynając od górnych zębów, a kończąc na podniebieniu miękkim- zabawa „ krasnoludek zagląda do gardła”.

Zlizywanie czubkiem języka z podniebienia np. kawałka rozmiękczonej czekolady lub gumy rozpuszczalnej.

Ssanie czubkiem języka na podniebieniu małego pudrowego cukierka, vibovitu lub świątecznego opłatka.

Wydmuchiwanie powietrza przez język zwiniety w tzw. Rynienkę- boki języka przylegają do górnych dziąseł. Zjedzenie wcześniej miętowego cukierka sprzyja intensywniejszemu odczuciu przepływu powietrza przez środek języka.

Naśladowanie mlaskania.

Śpiewanie znanych melodii na sylabach: la, le, lo, lu, ly.



Ćwiczenia warg

Cmokanie ustami- naśladowanie posyłania całusków.

Wysuwanie zaokrąglonych warg do przodu w kształcie ryjka świnki

Wydawanie odgłosów:

krowy – mu,mu

kukułki – kuku,kuku

sowy – hu,hu

psa – hau,hau

pukania – puku,puku

uderzania – buch,buch

chodzenia - tupu,tupu

wysuwanie warg do przodu, a następnie naprzemiennie ich otwieranie i zamykanie – naśladowanie pyszczka ryby

układanie warg w kształcie ryjka, a następnie ich rozsuwanie do uśmiechu

gra na trąbce z szerokim ustnikiem, flecie, harmonijce
2013-10-06 14:28:58
Pres Enter to save or Esc to cancel
renata2505 ĆWICZENIA JĘZYKA

Kotki - kotek pije mleko - szybkie ruchy języka w przód i w tył, kotek oblizuje się - czubek języka okrąża szeroko otwarte wargi.
Zmęczony piesek - dziecko naśladuje pieska, który głośno oddycha i język ma wysunięty na brodę.
Szczoteczka - język to szczoteczka do zębów, która po kolei czyści zęby górne od strony zewnętrznej i wewnętrznej, a następnie zęby dolne z obu stron.
Cyrkowiec - język próbuje wykonać różne sztuczki np. górkę - czubek języka oparty o dolne zęby, środek się wybrzusza, rurkę - przez którą można wdychać lub wydychać powietrze, szpilkę - układanie wąskiego języka, wahadełko - przesuwanie języka do kącików ust w stronę prawą i lewą.
Koniki - czubek języka uderza o podniebienie i opada na dół. Raz konik idzie wolno, to biegnie, parska, śmieje się: iha, iha...


ĆWICZENIA WARG I POLICZKÓW

Minki - naśladowanie min: wesołej - płaskie wargi, rozciągnięte od ucha do ucha, uśmiech szeroki, smutnej - podkówka z warg, obrażonej - wargi nadęte, zdenerwowanej - wargi wąskie..
Rybka - wysuwanie warg do przodu i rozszerzanie na końcu jak u ryb.
Zły pies - naśladowanie złego psa, unoszenie górnej wargi, wyszczerzanie zębów.
Echo - dobitne wymawianie samogłosek a, o, e, i, u, y.
Masaż warg - nagryzanie zębami wargi dolnej, potem górnej.
Baloniki - nabranie powietrza i zatrzymanie go w wydętych policzkach, przesuwanie powietrza z jednego policzka do drugiego, balon pękł - dziecko palcami uderza w policzki.
Zajęczy pyszczek - wciąganie policzków do jamy ustnej.
Motorek - parskanie wargami, naśladowanie odgłosu motoru, traktora.


ĆWICZENIA PODNIEBIENIA MIĘKKIEGO

Chory krasnoludek - kaszlenie z językiem wysuniętym z ust.
Balonik - nabieranie powietrza ustami, zatrzymanie w policzkach, następnie wypuszczanie nosem.
Zmarźlak - chuchanie na "zamarznięte ręce".
Śpioch - chrapanie na wdechu i wydechu.
Kukułka i kurka - wymawianie sylab: ku - ko, ku -ko, uku - oko, uku – oko, kuku - koko, kuku


ĆWICZENIA ŻUCHWY

Zamykanie i otwieranie domku - szerokie otwieranie ust, jak przy wymawianiu głoski 'a', zęby są widoczne dzięki rozchylonym wargom.
Grzebień - wysuwnie żuchwy, zakładanie i poruszanie dolnymi zębami po górnej wardze. Cofanie żuchwy, zakładanie i poruszanie górnymi zębami po dolnej wardze i brodzie.
Guma do żucia - naśladowanie żucia gumy.

2013-10-06 14:32:43
Pres Enter to save or Esc to cancel
ciewronka renata2505... nie wiem czy wiesz na czym polega rola logopedy w rozwoju dziecka autystycznego... to nie jest nauka wymawiania glosek... to jest nauka komunikacji, nauka mowienia i rozumienia mowy... w przypadku mojego synka jest to komunikacja wizualna ( np. obrazki) i dopiero na tej podstawie nauka slow... poczytaj sobie czym zajmuje sie logopeda bo akurat twoje porady trafione sa jak slepej kurze ziarno...
http://pl.wikipedia.org/wiki/Logopedia
pozdrawiam
2013-10-06 19:00:42
Pres Enter to save or Esc to cancel
ciewronka A dla wszystkich zainteresowanych powiem, ze jest plyta z rewelacyjnym programem "COMMUNICATE: IN PRINT". Nie jest tania ale na prawde przydatna i daje super efekty. Moj synek nie mowil prawie nic a rok po wprowadzeniu tego w zycie zaczyna sam proste zdania skladac :) Stosuja to wszyscy logopedzi i instytucje edukacyjne gdzie jest praca z dziecmi, ktore maja problemy z komunikacja. Jednak uprzedzam ze trzeba znac metody wprowadzania tego systemu komunikacji bo inaczej mozna stan dziecka pogorszyc :(
2013-10-06 19:10:55
Pres Enter to save or Esc to cancel
renata2505 ale zanim logopeda podejmie prace z twoim dzieckiem, mozesz sama z nim pracowac. I to sa dobre cwiczenia rozwijajace aparat mowy u dzieci. Przepraszam, ze w ogole się wam wtraciłam w temat. A porady nie sa moje, tylko doswiadczonych logopedow (fakt,ze polskich)
2013-10-07 14:54:47
Pres Enter to save or Esc to cancel
dddorota Hej dziewczyny.Jestem mama 4latka z ASD.Ciesze sie, ze tyle mam sie tutaj odezwalo z dziecmi o podobnych problemach.
Fajnie byloby takie spotkanie zorganizowac.Jak by ktos mial ochote na kawke to piszcie.
2013-10-13 10:09:06
Pres Enter to save or Esc to cancel
ciewronka Ja juz wczesniej wspomnialam ze pisze sie na kawusie :)
2013-10-13 13:59:48
Pres Enter to save or Esc to cancel
brykapier Ja też jak najbardziej ;)
2013-10-13 17:20:16
Pres Enter to save or Esc to cancel