Łososie z głównych supermarketów „zaatakowane” przez wesz morską
17:10 31/10/17 • 1956
Okazało się, że łosoś szkocki, który jest sprzedawany w wielu brytyjskich supermarketach, jest hodowany w bardzo złych warunkach.
Największe supermarkety w Wielkiej Brytanii - Tesco, Sainsbury’s i Co-op - otrzymały zakaz sprzedaży łososia hodowanego w niektórych szkockich gospodarstwach. Na czarnej liście znalazła się m.in. farma Score Holm prowadzona przez firmę Grieg Seafood Shetland, która dostarcza ryby do Tesco.

Podobny problem ma aż sześć z dziesięciu hodowli współpracujących z The Scottish Salmon Company, która zaopatruje sieć Co-op. To samo dotyczy dostawcy Sainsbury’s - Marine Harves.

Winna wszystkiemu jest wesz morska. Problemem jednnak nie jest sama obecność pasożyta w łososiu, lecz poziom jego występowania. Przyjęte normy zakładają, że na jedną rybę hodowlaną może przypadać jedna wesz łososiowa. Niestety, w niektórych hodowlach dopuszczalne normy zostały przekroczone nawet 20-krotnie.

Sama wesz nie powoduje, że mięso łososia jest zatrute, ale uszkadza je, kaleczy. Zainfekowane ryby także nie stwarzają żadnego zagrożenia dla ludzi, ponieważ dostawcy albo się ich pozbywają, albo leczą skażone łososie pestycydami.

Komentarze

  • albo leczą skażone łososie pestycydami

    Brawo. Z deszczu pod rynnę
  • a mowia,ze ryby takie zdrowe...
  • Ryba sama w sobie zdrowa. Wszytko zależy od warunków w jakich jest hodowana