Bonfire night - fajerwerki i petycja o zakaz lub ograniczenie ich sprzedaży
21:11 06/11/18 • 328
Wybuchy fajerwerków słychać już od początku miesiąca, a nawet wcześniej. Kiedyś to był tylko jeden dzień teraz, najprawdopodobniej będziemy słyszeć fajerwerki przynajmniej do połowy stycznia.
Od dawna fajerwerkom i petardom byli przeciwni właściciele czworonogów.
W tym roku sprawa nabrała nowego tempa właśnie przez petycję w sprawie zakazu sprzedaży fajerwerków.

Petycja o zakazie sprzedaży fajerwerków ma już ponad 200 000 podpisów, a każda taka inicjatywa w UK mająca 100 000 podpisów jest brana pod uwagę do debaty w parlamencie.

Petycję na stronie parlamentu można zobaczyć tutaj Ban the sale of fireworks to the public. Displays for licenced venues only.

W trakcie pisania tego newsa (około godziny) petycję podpisało ponad 8000!! osób.

W tym przypadku zakaz ma obowiązywać wszystkich fajerwerków oraz petard. I na tego typu pokazy trzeba będzie uzyskać specjalne pozwolenie.

Argumenty są dość mocne, a wydarzenia z ostatnich dni w tym roku jeszcze bardziej wpłyną na pozytywne rozpatrzenie i zakazanie sprzedaży sztucznych ogni.

Główne argumenty to:
Zagrożenie pożarem - ostatnie dni to kilka dużych pożarów w Leicester, oraz także pożar w Coventry.

Uszkodzenia ciała spowodowane nieumiejętnym użyciem petard.

Ogólne uszkodzenia budynków, pojazdów oraz pojazdów służb ratowniczych (incydent, w którym służby ratownicze zostały "ostrzelane").

Naruszanie spokoju publicznego głośnymi wybuchami, strasznie zwierząt dzieci oraz osób mających na tym punkcie fobie.

W dalszym ciągu są one sprzedawane nieletnim.

Obecnie media oraz media społecznościowe obiegają filmiki oraz raporty związane nieodpowiedzialnym użyciem petard. W Leicestershire przez nieodpowiednie użycie sztucznych ogni spłonęły dwa domy. W Derbyshire kobieta znalazła kota z przyczepionym do niego fajerwerkiem.
Natomiast w Coventry nagrano poniższy filmik.
Filmik ze strzelania fajerwerkami z budynku Mercia House

Komentarze

  • Najlepiej wszystkiego zakazać. Wprowadzić bardziej restrykcyjne przepisy i powinno wystarczyć
  • No chyba to się stanie, petycja nabiera ilości podpisów już 270k, do tego kilka kontrowersji jest jak na przykład spalone domy, poparzenia, okaleczone zwierzęta (spalone ciało kota itp - dość drastyczne klimaty) no i bardzo duża ilość ludzi narzekających na brak jakichkolwiek ram czasowych i strzelanie nawet do 4 rano...    Głównie to strzelają tzw chavz, czyli nieogarnięta młodzież, ale też dorośli zwłaszcza obecnie hindusi mają teraz święta Diwali i na przykład w Leicester strzelają non stop :) na całego...    Też uważam, że te fajerwerki to troszkę durne jest, to znaczy jakieś ładne całe pokazy to jeszcze ok, ale dzieciaki z kapiszonami co ani to nie świeci ładnie ino larmo... a jeszcze ciekawostka jest taka, że są plany i testy zastąpienia fajerwerków pokazem dronów i jest kozak ten temat :)    https://www.youtube.com/watch?v=KhDEEN4gcpI

  • A tak na marginesie to w mercia house nie ma balkonów ;)
  • hmm to co oni z okien strzelają hmm.. poprawiam :) dzięki