Brytyjczycy wybierający się na kontynent proszeni o odnowienie paszportu
12:10 05/10/18 • 867
W przypadku braku porozumienia z EU w sprawie Brexitu Brytyjczycy podróżujący na kontynent europejski mogą mieć problemy, jeśli nie będą mieć ważnego paszportu.
Jeśli jakiś przedmiot miałby stać się ikoną Brexitu to niewątpliwie paszport jest jednym z głównych pretendentów. Najpierw tak zwany "Blue Passport" w kampanii, czyli obietnica powrotu starego niebieskiego (Brytyjskiego) paszportu. Później (zaraz po Brexicie) wielki wzrost aplikacji o irlandzki paszport wśród obywateli Wielkiej Brytanii. No i teraz apel Brytyjskiego rządu o sprawdzenie i ewentualne odnowienie paszportu.

W wezwaniu osoby zamierzające wyjechać na kontynent proszone są o sprawdzenie ważności swojego paszportu i jeśli jest on starszy niż 9 lat i 6 miesięcy - odnowienie go. Ponieważ zgodnie z regułami Schengen osoby bez ważnego/aktualnego paszportu mogą zostać zawrócone na granicy i nie wjechać do strefy. Informacja ma dotyczyć głównie osoby wybierające się na wakacje do europy.

Cała informacja jest wydana w ramach przygotowania Brytyjskich obywateli na konsekwencje Brexitu. Co ważne w przypadku braku - kompletnego braku porozumienia, niektóre ważne Brytyjskie paszporty mogą także nie być respektowane ze względu na brak zgodności z regułami Shengen - głównie kwestie czasu ważności dokumentu, jednak w drastycznym przypadku mogą też wyjść różne kwiatki w postaci wiz tymczasowych i innych nonsensów. Wszystko zależy od negocjacji.

Dodatkowo w ramach tych ostrzeżeń i wezwań, osoby zamierzające prowadzić samochód w krajach Unii Europejskiej po 29 Marca 2019 roku powinny na wypadek braku porozumienia zaopatrzyć się w tak zwany IDP, czyli International Driving Permit.

Ostrzeżenie zawiera także prośbę o nie zwlekanie na ostatnią chwilę ze względu na to, że jeśli czarny scenariusz się urzeczywistni na pewno urzędy będą bardzo obciążone.

Oczywiście osoby z polskim paszportem lub polskim dowodem nie będą miały problemu z wjazdem do EU (oczywiście dokument musi być ważny!) Inna sprawa jeśli chodzi o powrót do UK.

Na wypadek wyjścia bez porozumienia na granicy mogą się dziać różne rzeczy i chyba najlepszym wyjściem jest nie testować systemu i przynajmniej w najgorętszym okresie, czyli zaraz po 29 Marzec 2019 nie próbować przekraczać granicy zwłaszcza w przypadku braku jakiegokolwiek porozumienia.

Komentarze