Universal Basic Income - czyli wypłata dla każdego także w Coventry
12:08 07/08/18 • 1109
To idea rodem z socjalistycznych utopii, czy nieunikniona przyszłość? Jest plan na UBI w UK i mają ja właśnie laburzyści, czyli partia pracy.
Kilkanaście lat temu nikt pewnie by nie myślał na poważnie o takich propozycjach jak "darmowa" podstawowa wypłata dla każdego dorosłego obywatela za to, że istnieje. Jednak widmo nadchodzącej automatyzacji, a za tym wielkie bezrobocie praktycznie w każdym sektorze, wyciągnęło tą idee na światło dzienne.

Partia pracy w najbliższych wyborach ma mieć wpisany UBI właśnie w swoim programie. Ujawnił to kilka dni temu John McDonnell, który pełni rolę Kanclerza Skarbu w gabinecie cieni... (Kanclerz skarbu można powiedzieć to odpowiednik ministra finansów, a gabinet cieni to "rząd oczekujący" czyli uformowany przez opozycję na wypadek wygrania wyborów.)

Bezwarunkowy dochód podstawowy bo tak się to po polsku nazywa to idea od jakiegoś czasu wspierana przez wiele znanych osób oraz wiele instytucji i jest uważana za najlepsze rozwiązanie problemu braku pracy związanego z pełną automatyzacją.

Testy były już prowadzone na przykład w Finlandii od 2017 roku 560 Euro na miesiąc dostaje 2000 bezrobotnych. Test ma się skończyć w 2019 roku i wtedy zostaną opublikowane wyniki badania.

W Szwajcarii w referendum 77% głosujących odrzuciło ten pomysł.

Idea ta także ma w zamyśle to, że z podstawową nawet małą ilością pieniędzy wpływającą co miesiąc inaczej myśli się o życiu i można planować na dłużej dzięki czemu osoby, z problemami finansowymi mają szanse na lepsze życie i na rozwój.

Oczyścicie to jest na razie tylko "kiełbasa wyborcza" jednak w całym tym zamieszaniu związanym z brexitem i możliwymi konsekwencjami partia pracy po wygraniu wyborów może próbować to wprowadzić.

Komentarze