Jest plan dla miejskiego "Słonia"
18:05 14/05/18 • 425
Ikoniczny budynek "Elephant" może zostać przekształcony w nowe, artystyczne miejsce dla lokalnej społeczności.
Projektanci proponują, by nadać nowe życie i nową funkcję kultowemu budynkowi z Coventry. Elephant builing, czyli "budynek słoń", bo o nim mowa to stare centrum sportowemu, które już niebawem może zmienić się w przestrzeń artystyczną i społeczną.

Propozycja zakłada, że budynek z Fairfax Street należący obecnie do Coventry Sports and Leisure Centre zostanie zmieniony w nowe, darmowe miejsce kulturalne, gdzie odbywać by się mogły pokazy prac artystycznych, wystawy dotyczące dziedzictwa kultury oraz warsztaty. Całość miałaby funkcjonować na zasadach przedsiębiorstwa społecznego.

Poza miejscem otwartym dla lokalnej społeczności projekt zakłada stworzenie także 10 apartamentów typu loft, które powstałyby wokół "krytego parku/ogrodu" (tekst oryginalny: 'indoor garden-park').

'Jest już nawet nazwa dla tego projektu - "The Elephant' Arts and Heritage Centre", którego pomysłodawcą jest Alan Denyer, właściciel AWD Restorations.

Pomysł wsparł Coventry University Faculty of Arts & Humanities, a także ponad 500 lokalnych artystów, studentów, pracowników uczelni oraz członków organizacji kulturalnych.

Kultowy Słoń został zaprojektowany przez Terence'a Gregory'ego i Harry'ego Noble'a w latach 70. ubiegłego stulecia. Obecnie jego przyszłość stoi pod znakiem zapytania — władze miasta uznały, że nie spełnia on już swoich funkcji. Działające obecnie w obiekcie podmioty przeniosą się do nowego parku wodnego lub innych obiektów sportowych.

Czy jest szansa na uratowanie budynku? Trudno powiedzieć, jednak tytuł Brytyjskiej Stolicy Kultury 2021 przyznany Coventry sprawia, że pomysłodawcy nie stoją od razu na straconej pozycji.

Photo: Susan Vickery

Komentarze