Do kiedy trzeba się pozbyć starych £10 banknotów?
12:02 05/02/18 • 706
Marzec 2018 roku — do tego czasu powinniśmy się pozbyć starych dzięsięciofuntowych banknotów. Bank of England zdecydował, że od tej daty stare banknoty przestaną być legalnym środkiem płatniczym.
14 września ubiegłego roku przedstawiono nowy, plastikowy £10 banknot. Wprowadzenie nowego banknotu do obiegu rozpoczęło okres przejściowy, w którym w obiegu są zarówno stary, jak i nowy banknot. Okres ten kończy się 1 marca 2018 roku. Do 1 marca możemy swobodnie używać starego, papierowego banknotu, jednak po tej dacie będzie można go jedynie wymienić w Bank of England.

Obecnie około 55% dziesięciofuntowych banknotów to nowe, polimerowe banknoty, starych papierowych wciąż w obiegu mamy około 359 milionów. Nowy banknot z wizerunkiem pisarki Jane Austin to pierwszy wydany przez Bank of England banknot, który został zaprojektowany, tak by ułatwić posługiwanie się nim osobom niewidomym i niedowidzącym.

Tak samo, jak wymieniona wcześniej £5, nowa £10 jest zrobiona z polimeru, o wiele trwalszego materiału niż papier. Dzięki czemu każdy nowy banknot będzie w użytku aż przez 5 lat. Unowocześnienia związane z nowymi banknotami nie przeszły jednak bez kontrowersji, które wybuchły po tym, jak Bank of England potwierdził, że do produkcji nowych banknotów używa się „bardzo małych ilości” łoju.

Osoby, które posiadają stare £5 mogą wymienić je osobiście w placówkach Bank of England, lub pocztowo wysyłając banknoty do Department NEX, Bank of England, Threadneedle Street, London, EC2R 8AH.

Photo: Howard Lake

Komentarze