Starymi £10 zapłacisz tylko do marca 2018!
17:11 14/11/17 • 1275
Jeszcze tylko przez kilka miesięcy będzie można legalnie płacić papierowymi banknotami £10 - Bank Anglii ogłosił datę, od kiedy stare dziesiątki przestaną być legalnym środkiem płatniczym.
Bank Anglii poinformował, że stare „dziesiątki” będą ważne tylko do 1 marca przyszłego roku. Po tej dacie stare banknoty będzie można wymienić jedynie w banku.

Papierowy banknot z wizerunkiem Charlesa Darwina obowiązywał od 2000 roku, dopóki nie został zastąpiony 14 września bieżącego roku przez nowe, plastikowe banknoty.

Nowy nominał poświęcony jest pisarce Jane Austin, a przy jego produkcji po raz pierwszy została zastosowana tekstura ułatwiająca korzystanie niewidomym i niedowidzącym. Na nowej dziesięciofuntówce są także dwa hologramy, które zmieniają się ze słowa "dziesięć” na "funt”, a także obraz brytyjskiej korony. Spodziewana żywotność banknotów wynosi 5 lat.

W tym roku wymieniane były również 5-funtówki. Osoby, które nadal posiadają papierowe wersje, mogą je zamienić, odwiedzając osobiście oddział Bank of England lub drogą pocztową, po wypełnieniu formularza i wysłania go wraz z banknotem na adres: Department NEX, Bank of England, Threadneedle Street, London, EC2R 8AH.

Komentarze