“100 lat" - koncert w Londynie poświęcony setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości
16:11 13/11/17 • 1169
Już w przyszłym roku w jednej z najpiękniejszych i najbardziej prestiżowych sal koncertowych na świecie - Royal Albert Hall - odbędzie się koncert pod nazwą "100 lat", poświęcony setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
W niedzielę 11.11.2018 r. Polacy na całym świecie będą się jednoczyć w obchodach jubileuszu stulecia odzyskania przez swą ojczyznę niepodległości. Wyjątkowo uroczyście ten dzień zapowiada się w Londynie, gdzie w Royal Albert Hall pojawią się największe gwiazdy polskiej muzyki, polskie chóry i zespoły folklorystyczne. Głównym organizatorem przedsięwzięcia jest charytatywna organizacja - Towarzystwo Pomocy Polakom (TPP), przy wsparciu Komitetu Organizacyjnego pod przewodnictwem Janusza Sikory-Sikorskiego, prezesa TPP.

Program koncertu oparty jest na utworach, które miały szczególny wydźwięk historyczny, społeczny, kulturalny lub religijny na przestrzeni ostatniego stulecia, takich jak muzyka Fryderyka Chopina, Ignacego Paderewskiego, Henryka Góreckiego, piosenki z czasów legionów i II wojny światowej, jak również piosenki wolnościowe, solidarnościowe, folklorystyczne i religijne, np. ulubiona pieśń św. Jana Pawła II - “Barka”.

Nie zabraknie też muzyki współczesnej – swój udział w wydarzeniu zapowiedziały już takie gwiazdy jak: Edyta Górniak, Anna Maria Jopek, Anna Wyszkoni, Stanisław Sojka, Sebastian Karpiel-Bułecka, Kuba Badach, Leszek Możdżer, Aleksandra Kurzak, Grzegorz Stróżniak, Tadeusz Woźniak, Ania Jeruc, Marek Ruszczyński czy John Paul Ekins.

Na scenie pojawią się ponadto: dyrygent Stephen Ellery z orkiestrą The London Gala Orchestra, dyrygent Paweł Betley, zespół pieśni i tańca Mazury, Akademicki Chór Politechniki Śląskiej, Chór Polskich Szkół w Anglii, chór Ave Verum i św. Jana Pawła II z Balham.

Koncert poprowadzą znane prezenterki: jedna z najbardziej lubianych w Polsce twarzy TV - Grażyna Torbicka oraz Kasia Madera, Dziennikarka BBC polskiego pochodzenia.

Na prośbę TPP, znany brytyjski historyk i autor publikacji na temat dziejów Polski - profesor Norman Davies-przygotowuje 10-stronicową historię ostatniego stulecia naszego kraju, która zamieszczona będzie w rozdawanym za darmo publiczności okolicznościowym w programie.

To tylko jedna z wielu atrakcji, jakie czekają tego dnia wszystkich, którzy przybędą na koncert „Sto lat” do Royal Albert Hall.

Bilety dostępne będą w sprzedaży już od 29 stycznia 2018 roku, od godz. 9:00 na stronie Royal Albert Hall. Dochód z koncertu będzie w całości przekazany na cele charytatywne.

Komentarze