Dzisiaj w nocy zmiana czasu!
11:10 28/10/17 • 1318
Śpimy o godzinę dłużej.
W niedzielę o 2:00 nad ranem przestawiamy zegarki do tyłu! Oznacza to, że śpimy godzinę dłużej, ale popołudniu ciemno zrobi się trochę wcześniej.


Anglicy mają ciekawe powiedzenie, by zapamiętać, kiedy trzeba przestawić zegarki – „spring forward, fall back” co dokładnie znaczy „wybiegnij w przód, upadnij w tył” co po polsku nie ma wielkiego znaczenia, ale „spring” w języku angielskim oznacza wiosnę i wybiegnięcie, a „fall” jesień i upadek – wiosna do przodu, jesień do tyłu.


Brytyjski Czas Letni kończy się w ostatnią niedzielę października, czyli jutro nad ranem. W Anglii czas jest zmieniany na letni (i zimowy) od 1916 – zapalony golfiarz William Willett napisał broszurkę o tym jak marnowany jest dzień w okresie letnim co przeszkadzało mu grać w golfa wieczorami.


Użytkownicy smartphone’ów nie muszą martwić się o zmienianie zegarków – czas na nich zmieni się automatycznie, jeśli są podłączone do Internetu. Warto jednak pamiętać o wszystkich zegarach ściennych czy mechanicznych budzikach.


W najkrótszym dniu w grudniu zobaczymy tylko 7 godzin i 40 minut światła słonecznego w UK. Do czasu letniego wrócimy dopiero w marcu.

Komentarze