Wyszukane szkła kontaktowe zagrażają wzrokowi
15:10 23/10/17 • 1241
Fikuśne soczewki na Halloween, choć przyciągające uwagę, mogą być niebezpieczne dla zdrowia.
Brytyjska organizacja Association of Optometrists ostrzega, przed popularnymi w okresie Halloween soczewkami. Okazuje się, że fantazyjne szkła kontaktowe mogą kaleczyć gałkę oczną i doprowadzać do poważnych infekcji.

Po radykalnie zmieniające wygląd oka szkła sięgają zwykle osoby pomiędzy 25. a 34. rokiem życia (używało ich 21 proc. z tej grupy wiekowej), ale także dzieci i młodzież. Soczewki często sprzedawane są w sklepach ze śmiesznymi gadżetami czy na stronach internetowych. Często brakuje do nich instrukcji bezpiecznego użycia, a niepoprawne nałożenie ich na gałkę oczną łatwo może doprowadzić do zadraśnięcia rogówki i stanu zapalnego.

Jak zaznaczają specjaliści z Association of Optometrists, że soczewek tego typu nie można używać po upłynięciu terminu przydatności oraz przechowywać czy czyścić wodą z kranu (do tego potrzebny jest specjalny płyn). Nie należy się również wymieniać soczewkami z innymi osobami. Eksperci przestrzegają również, aby pod żadnym względem nie pozostawiać soczewek nałożonych na noc. Lekceważenie tych zaleceń może prowadzić do zaburzeń widzenia, a nawet utraty wzroku.

Jeśli już ktoś chce nosić fantazyjne soczewki, powinien je kupować tam, gdzie sprzedawane są pod profesjonalnym nadzorem medycznym, a nie w internecie.

Komentarze