Koniec z autami spalinowymi w UK
16:07 26/07/17 • 1800
Rząd Wielkiej Brytanii chce zabronić sprzedaży nowych aut z silnikami benzynowymi oraz diesla od 2040 roku. Zakaz sprzedaży aut spalinowych ma poprawić jakość powietrza.
Od 2040 w Wielkiej Brytanii obowiązywać będzie zakaz sprzedaży samochodów z silnikami spalinowymi – zarówno tych na benzynę jak i olej napędowy. W ofercie dostępne będą tylko auta elektryczne.

Minister Michael wraz z Chrisem Graylingem walczą o czyste powietrze w Wielkiej Brytanii i mają przedstawić szczegóły programu usuwającego ze sprzedaży samochody z silnikami spalinowymi. Datą graniczną ma być 2040 rok – od tego czas w sprzedaży nie będzie nie tylko aut spalinowych, ale również prawdopodobnie aut z napędem hybrydowym. Kierowcy będą mogli kupić tylko pojazdy z napędem elektrycznym.

Oczywiście po brytyjskich drogach nadal będą mogły poruszać się tradycyjne samochody z silnikami spalinowymi czy hybrydowymi. Spodziewać się można się jednak, że ich właściciele będą obłożeni dodatkowymi opłatami.

Minister Gove ogłaszając zarys planu podkreślił, że Wielka Brytania wkracza na ścieżkę nowoczesnego podejścia do walki o czyste środowisko. Wchodzi tym samy na tę samą drogę co Francja i Norwegia, oba te kraje również zapowiedziały przestawienie się na samochody elektryczne.

Obecnie spaliny samochodowe w UK powodują około 24 tys. przedwczesnych zgonów rocznie.

Komentarze