Polak skazany za przemyt papierosów
15:07 18/07/17 • 2177
Nielegalny ładunek 45-letni kierowca ciężarówki ukrył w filtrach powietrza. Mężczyzna spędzi trzy lata więzenia za przemyt do Wielkiej Brytanii 9 mln sztuk papierosów.
W zeszły czwartek, Polak Andrzej Krasnodębski usłyszał w sądzie w Maidstone (południowa Anglia) wyrok, skazujący go na trzy lata pozbawienia wolności za próbę przemytu papierosów i uniknięcie opłaty celnej w wysokości £2,5 mln.
Mężczyzna został zatrzymany przez Border Force w Dover 13 lipca. Podczas przeszukania naczepy, celnicy odkryli 1056 kartonowych pudełek, w których znajdowały się filtry powietrza zabezpieczone folią bąbelkową. To właśnie w filtrach ukryto nielegalne papierosy, wyprodukowane poza granicami Unii Europejskiej. Łącznie Polak próbował wwieźć na teren Wielkiej Brytanii 9 504 000 sztuki papierosów.
Odkryto również, że dokumenty przewozowe zostały sfałszowane. Brytyjska firma, na zlecenie której podobno miał pracować mężczyzna, wcale nie zlecała mu przewozu filtrów.
HMRC zapewniło, że wraz z organami ścigania pracuje nad ograniczeniem przemytu wyrobów tytoniowych. Proceder ten kosztuje Wielką Brytanię około £2,4 mld rocznie.
Służby apelują do każdego, kto posiada informacje o nielegalnym sprowadzaniu, przechowywaniu lub sprzedaży papierosów o kontakt z infolinią Fraud Hotline 0800 788 887.

Komentarze