Big Bang!
21:09 10/09/08 • 5505
Eksperyment naukowy na skalę nie znaną dotąd ludzkości, przeprowadzony przy pomocy największej maszyny kiedykolwiek zbudowanej przez człowieka.

Dzisiejszego poranka w ośrodku CERN w pobliżu Genewy po raz pierwszy wykorzystano budowany od 30 lat akcelerator cząsteczek LHC. Przy jego pomocy doprowadzono do zderzenia dwóch strumieni protonów rozpędzonych do prędkości bliskiej prędkości światła. Eksperyment ten ma pomóc naukowcom zrozumieć tajemnice początku wszeświata, czarnych dziur oraz ciemnej materii.


 O tej porze możemy z ulgą stwierdzić, że towarzyszące zapowiadanemu eksperymentowi obawy, że jednym z jego efektów ubocznych może być koniec świata, wessanie Ziemi przez czarną dziurę lub otwarcie wrót do innych wymiarów, okazały się mocno przesadzone.

Komentarze

  • Awaria No i proszę. Podziałał 2 tygodnie i zdechł. Tajemnice wszechświata będą musiały poczekać. Trwają prace naprawcze i LHC powinien być ponownie sprawny na wiosne. Agencje informacyjne donoszą, że doszło do wycieku 1 tony helu. Swoją drogą musi to być teraz przezabawne miejsce do pracy...