← Miasto

Herbert Art Gallery & Museum
Galeria i muzeum znane również jak The Herbert pełni także rolę archiwum, centrum kształcenia i sztuk kreatywnych.
⊕ • 157061
Galeria została nazwana na cześć Alfreda Herberta, przemysłowca i filantropa z Coventry, którego datki umożliwiły otwarcie oryginalnego budynku w 1960 roku. Budowa muzeum rozpoczęła się już w 1939 roku, jednak przez II Wojnę Światową została przerwana, ostatecznie muzeum otwarto w 1960 roku. Natomiast od 2008 roku możemy podziwiać odrestaurowany budynek na który wydano 20 mln funtów. Herbert Art Gallery & Museum prowadzone jest poprzez organizację charytatywną, a wstęp do galerii i muzeum jest bezpłatny. Budynek utrzymywany jest z darowizn, dotacji i zysków muzealnego sklepu oraz wynajmu. W 2010 roku budynek odwiedziło ponad 300 tyś. turystów, co czyni go jedną z najbardziej popularnych darmowych atrakcji w West Midlands.

Historia:
Przed powstaniem Herbert Art Gallery & Museum na terenie Coventry znajdowały się dwa muzea: Coventry City Guild i Benedictine Museum, otwarte przez J. B. Sheltona w latach 30. XX wieku. Jednak kolekcje muzealne i arcydzieła malarskie należące do Coventry City Council wystawiano w różnych budynkach na terenie miasta. Dlatego rada miasta chciała wybudować własne muzeum na które przez lata zbierała fundusze. W 1938 roku filantrop Sir Alfred Herbert podarował miastu na ten cel 100 tyś. funtów, w następnym roku ruszyła budowa Herbert Art Gallery & Museum.

Budowę przerwały jednak niemieckie naloty podczas II Wojny Światowej, przed wojną udało się jednie ukończyć budowę podpiwniczenia. Budowę muzeum wznowiono, ze względu na zmiany w planach budowy, dopiero w 1952 roku - w maju 1954 roku Herbert uroczyście wmurował kamień węgielny, podarował on także na dokończenie projektu kolejne 100 tyś. funtów. Herbert zmarł w maju 1957 roku, a muzeum i galeria artystyczna nosząca jego imię zostały otwarte 9 marca 1960 roku przez jego trzecią żonę.

W latach 2005-2008 muzeum zostało odnowione. Pierwszy etap prac rozpoczęty w 2005 roku kosztował 3 mln funtów. Drugi etap remontu rozpoczęto w 2008 roku - kosztował on 20 mln funtów i zakładał stworzenie nowego wejścia od strony Bayley Lane, a także dobudowanie nowej części w której znalazły się kawiarnia, centrum edukacyjne i warsztatowe oraz pomieszczenia kreatywne i informacja, a także dodatkowa przestrzeń wystawiennicza i pomieszczenie służące ochronie zabytków i miejskie archiwum.


Kontakt:
Jordan Well,
Coventry,
CV1 5QP

tel: 024 7623 7521
e-mail: info@theherbert.org
www: www.theherbert.org


Photo credit: Coventry City Council / Foter / CC BY-NC-ND