← Miasto

Priory Visitor Centre
The Priory Visitor Centre to atrakcja turystyczna, która powstała na gruzach pierwszej Katedry znajdującej się w Coventry. Dzięki badaniom archeologicznym udało się poznać szczegóły wyglądu oryginalnej Katedry i stworzyć centrym, które opowiada historię tej niezwykłej części miasta
⊕ • 157074
Centrum powstało w miejscu gdzie wcześniej stał benedyktyński klasztor św. Marii. Centrum opowiada historię pierwszej miejskiej katedry, która powstała w XI wieku z inicjatywy Lady Godivy i hrabiego Leofrika. Podczas wizyty w centrum możemy się także dowiedzieć jak badania archeologiczne pomogły w zdobywaniu wiedzy na temat klasztoru.


Historia
Przyklasztorn kościół św. Marii najprawdopodobniej powstał w 1043 roku, a w 1057 pochowany został tu hrabia Leofric.

W 1143 Robert Marmion chcąc zyskać kontrolę nad Zamkiem Coventry wzmocnił częściowo wybudowaną katedrę. Częścią przeróbek dokonanych przez Marmiona jest rów wykopany dookoła kościoła.

W XVI wieku król Henryk VIII, który w czasie reformacji rozwiązywał kościoły, klasztory i opactwa, zaoferował budynek katedry mieszkańcom miasta Coventry, jednak nie byli oni w stanie wnieść odpowiedniej opłaty. W związku z czym, z rozkazu króla katedra została zniszczona. Kamienne części budynku zostały przeniesione i wykorzystane do innych celów, w rezultacie czego uchowała się tylko część pierwotnej katedry. Była to jedyna angielska katedra zniszczona w okresie reformacji.

Północno-zachodnia wieża, która przetrwała wyburzenie do 1714 roku była używana jako dom, następnie założono w niej szkołę utrzymywaną z darowizn - Coventry Blue Coat School.

Do 1918 roku Coventry nie posiadało własnej katedry, kiedy to podniesiono do tego tytułu kościół farny św. Michała (który powstał w XIV i XV wieku). Nowa katedra została jednak mocno uszkodzona w trakcie nalotów Luftwaffe w listopadzie 1940 roku i po wojnie została zastąpiona obecnym budynkiem Katedry Św. Michała.


Odkrycie i prace archeologiczne
W 1856 roku siedziba Blue Coat School została odbudowana, a w trakcie prac odnaleziono pozostałości zachodniego muru oryginalnej katedry, w tym spiralne schody prowadzące do południowo-zachodniej wieży. Budynek szkoły pozostał na terenie opactwa, jednak szkoła przeniosła się do nowej siedziby w latach 60. XX wieku.

W trakcie badan archeologicznych przeprowadzanych w latach 60. XX wieku odkryto oryginalne wejście prowadzące do kapitularza.

Pod koniec lat 90. XX wieku Coventry City Council zdecydowała się na modernizację pozostałości po katedrze i utworzenie w tym miejscu publicznego parku w ramach inicjatywy Phoenix. W trakcie prac archeologicznych dokonano szeregu fascynujących odkryć o których można usłyszeć odwiedzając Priory Visitor Centre.

Po wykopaliskach teren ten otwarto dla zwiedzających jako Priory Garden, który można zwiedzać zarówno z poziomu ziemi, jak i z drewnianych kładek wiszących nad tym niezwykłym ogrodem.


Kontakt:
Coventry Arts and Heritage
Priory Row
Coventry
CV1 5EX

tel.: 024 7655 2242
e-mail: priory.visitorscentre@coventry.gov.uk
www.prioryvisitorcentre.org

Centrum otwarte jest od poniedziałku do soboty w godzinach 10:00 - 16:00.


Photo credit: Ian Halsey / Foter / CC BY-NC