← Miasto

Holy Trinity Church
To należący do anglikańskiej parafii, pochodzący z XII wieku, Kościół ulokowany w samym centrum miasta, jeden ze znaków rozpoznawczych miasta.
⊕ • 157379
Holy Trinity Church to to jedyny średniowieczny kościół w Coventry, który zachował się nienaruszony do dnia dzisiejszego. Kościół jest długi na 59 metrów, a wraz z iglicą mierzy 72 metry wysokości. Nad łukiem prezbiterialnym zobaczyć można jedno z najbardziej imponujących malowideł znajdujących się w angielskich kościołach.


Historia
Powstanie kościoła datuje się na XII wiek - pierwsze historyczne relacje dotyczące kościoła pochodzą z 1113 roku. Jego powstanie wiąże się z historią klasztoru benedyktynów św. Marii, który związany był z hrabią Leofrikiem i Lady Godivą. Kościół prawdopodobnie został wybudowany w pobliżu wejścia do klasztoru jako "przyboczna" kaplica.

Oryginalny normandzki kościół został zniszczony przez ogień około 1257 roku. Z budynku pozostał jedynie północny przedsionek - zachował się on i jest używany do dnia dzisiejszego. Pozostała część kościoła została całkowicie przebudowana w XIII wieku, a jego ściany zostały jaskrawo pomalowane by pomóc niepiśmiennym wiernym zrozumieć przesłanie Biblii.

Przykład takiego malowidła można i dzisiaj zobaczyć w kościele. Malowidło przedstawiające Sąd Ostateczny zostało stworzone w latach 30. XV wieku i miało demonstrować konsekwencje zarówno nobliwych jak i niegodnych czynów. Malowidło na przestrzeni wieków dwa razy zniknęło ze ścian, jednak dzięki latom prac konserwatorów w 2004 roku przywrócono je światu.

W latach 1665-1668 kościół został odrestaurowany, jego wieża została przekształcona w 1826 roku przez Thomasa Rickmana. Wschodnia część kościoła była przebudowana w 1786 roku, a zachodnia i front w 1843 przez Richarda Charlesa Hussey'a. Za restaurację wnętrza, która odbyła się w 1854 roku odpowiada George Gilbert Scott.

W listopadzie 1940 roku, kiedy całe miasto było niszczone przez niemieckie naloty kościół został ocalony dzięki poświęceniu i odwadze wikarego ClitheroeKontakt:
Holy Trinity Church
5a Priory Row
Coventry
CV1 5EX

tel.: 024 7622 0418
e-mail: htoffice@holytrinitycoventry.org.uk
Strona internetowa Holy Trinity Church

Photo credit: Miroslav Petrasko (hdrshooter.com) / Foter / CC BY-NC-ND