← Miasto

Belgrade Theatre
Belgrade Theatre to jedna z ważniejszych sal koncertowych w Coventry, która posiada 858 miejsc siedzących i jest jednym z ważniejszych centrów kultury i rozrywki w mieście.
⊕ • 157680
Belgrade Theatre było pierwszym teatrem wybudowanym w Wielkiej Brytanii po zakończeniu II Wojny Światowej. Służył on wtedy mieszkańcom zniszczonego miasta głównie jako miejsce rozrywki. Razem z Katedrą Belgrade Theatre stanowi symbol optymizmu i kultury, które były potrzebne by odbudować prawie całkowicie zniszczone bombardowaniem miasto.

Swoją nazwę teatr zawdzięcza stolicy Serbii, Belgradowi - jest to wyraz uznania i podziękowania za drewniane belki podarowane przez serbskie miasto, których duża ilość została przeznaczona na budowę audytorium teatru. Od 1957 roku Belgrad i Coventry są miastami siostrzanymi.

Teatr oficjalnie otwarła w 1958 roku księżniczka Aleksandra. Od samego początku swojego istnienia Belgrade Theatre kształtowało się na centrum kulturalne w którym realizowane są nowoczesne i innowacyjne produkcje. W latach 60. teatr był pionierem ruchu Theatre-in-Education, w ramach którego współpracował z ubogą młodzieżą by poprzez aktorstwo rozwijać ich osobiste i społeczne umiejętności. Programem, który odniósł największy sukces był "Acting Out", który był przez następne 10 lat wykorzystywany przez Coventry LEA i kopiowany na terenie całej Wielkiej Brytanii.

We wrześniu 2007 roku teatr ponownie otwarto po wartym 12 mln funtów remoncie, w ramach którego dobudowano dodatkowe piętra by pomieścić drugie audytorium. Oficjalne otwarcie odrestaurowanego Belgrade's B2 odbyło się 5 lutego 2008 roku, w 50. rocznicę jego otwarcia.

Obecnie budynek teatru znajduje się na brytyjskiej liście zabytków klasy II. W 1963 roku Belgrade został zarejestrowany jako organizacja charytatywna przez Charity Commission (number 219163).Kontakt:
BELGRADE THEATRE
Belgrade Square,
Coventry, CV1 1GS
Te. do kasy biletowej: 024 7655 3055


Strona internetowa Belgrade TheatrePhoto credit: thisstage / Foter / CC BY-NC-SA