← Miasto

Berkswell Windmill
Przez wiele lat popadał w ruinę, jednak odrestaurowany i otwarty dla zwiedzających w 2013 roku wiatrak Berkswell jest pięknym przykładem brytyjskiego dziedzictwa kultury. To być może jedyny znajdujący się w tej części Anglii wiatrak, który posiada oryginalną drewnianą maszynerię.
⊕ • 162458
Wiatrak ten został zbudowany w 1826 roku jednak od śmierci ostatniego zarządcy, Johna Hammonda, w 1948 roku zaczął podupadać. W latach 70. XX wieku został odrestaurowany jako atrakcja turystyczna, jednak kilka lat temu, po śmierci właścicieli, ponownie został zamknięty. Po ukończeniu w 2013 roku trwającej pięć lat renowacji, ponownie otwarto go dla zwiedzających.

Wieża Berkswell Windmill zbudowana jest z cegły, jej zwieńczenie w kształcie łódki - to typowy przykład wiatraków budowanych w Warwickshire. Jest to również najbardziej kompletny wiatrak tego typu znajdujący się w Wielkiej Brytanii - posiada działające śmigi i oryginalną, drewnianą maszynerię i przyrządy niezbędne do mielenia mąki. Do 1927 roku wiatrak działał napędzany siłą wiatru, a następnie wyposażono go w silnik disela by nie musieć polegać na zmiennej naturze wiatru.

Berkswell Windmill znajduje się na brytyjskiej liście zabytków klasy II. Obecnie jest własnością prywatną.


Adres:

Windmill Lane, Balsall Common,
West Midlands CV7 7GY.

Wiatrak znajduje się w pobliżu drogi A452.
Photo credit: BowBelle51 / Foter / Creative Commons Attribution-NonCommercial 2.0 Generic (CC BY-NC 2.0)