← Miasto

St. Mary's Guildhall
Poznajcie jeden z ważniejszych zabytków w Coventry. Siedzibę gildii kupieckich, która powstała na miejscu wcześniej zajmowanym przez zamek Coventry i do której zjeżdżały swojego czasu największe osobistości w Anglii.
⊕ • 198942
St. Mary's Guildhall jest jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych Coventry. Ulokowana w Cathedral Quarter zachwyca swoimi średniowiecznymi wnętrzami i wspaniałymi dziełami sztuki oferując odkrycie ciekawej przeszłości Coventry. Zwiedzanie Guildhall to darmowe i fascynujące przeżycie, którego możemy doświadczyć w samym centrum miasta.

Informacje o tym kiedy można zwiedzać Guildhall znajdują się na stronie St. Mary's Guildhall


Krótka historia
St. Mary's Guildhall to zabytek z czasów średniowiecza, który uważany jest za jedną z najwspanialszych średniowiecznych siedzib gildii kupieckich w Wielkiej Brytanii. Guildhall zbudowano na części terenu, na którym wcześniej stał zamek Coventry. Budowę rozpoczęto około 1340 roku dla gildii św. Marii, a ukończono przed pierwszym odnotowanym posiedzeniem, które odbyło się w 1342 roku. W ciągu następnych dekad budynek systematycznie rozbudowywano i wzbogacano jego wnętrze. W tym samym czasie najbogatsze gildie kupieckie z Coventry: Holy Trinity, St. Mary, St. John the Baptist i St. Katherine zjednoczyły się i wybrały Guildhall na siedzibę swojej administracji i centrum ceremonialne. Do 1414 roku Guildhall osiągnęło swoje dzisiejsze rozmiary.

Wśród członków gildii Holy Trinity był pochodzący z Coventry Richard Marler, trzeci najbogatszy kupiec w Anglii. Był on jednak raczej ubogi w porównaniu z innymi członkami gildii do których należeli królowie Henryk V, VI i VII, oczywiście wszyscy oni bywali w St. Mary's Guildhall. Kolejnym, członkiem gildii był Dick Whittington, trzykrotny Lord Mayor Londynu. W budynku gildii wątpliwą przyjemność przebywania miała także Maria, Królowa Szkotów (znana także jako Maria Stuart), która mieszkała tam gdy na dwa miesiące została zatrzymana w Coventry podczas zimy 1569 roku.

Późniejsi monarchowie również odwiedzali St. Mary's Guildhall zarówno podczas odwiedzin składanych gildii kupieckiej jak i wizyt u przywódców miasta. Jedna z anegdot donosi także, że król Jakuba II, został tak bogato ugoszczony podczas uczty odbywającej się w gildii, że monarszy stół nie wytrzymał ciężaru obfitości i zawalił się oblewając króla lokalnym przysmakiem Corporation Custard (słodki sos angielski używany jako dodatek do deserów).

Poza bankietami i spotkaniami gildii w budynku wystawiano również okazjonalnie sztuki teatralne, a wszystko to dzięki jego pokaźnym rozmiarom, dobrej akustyce i dogodnej lokalizacji. Jest prawie pewne, że Szekspir kilkakrotnie przebywał w mieście, uważa się także, że występował w Guildhall. Z kolei pod koniec osiemnastego wieku i na początku wieku dziewiętnastego występowała tu często sławna aktorka Sarah Siddons.

Od połowy czternastego stulecia Guildhall służyła Radzie Miasta jako Council House. W 1349 roku mianowany tam został pierwszy mayor Coventry John Ward. Ceremonia mianowania mayora miasta odbywała się w Guildhall nieprzerwania do 2002 roku, kiedy to ze względu na bardzo dużą liczbę gości musiano przenieść ją do Katedry.

Po rozwiązaniu gildii kupieckiej w 1552 roku budynek nadal był używany przez radę miasta aż do końca dziewiętnastego wieku, kiedy to lokalne władze przeniosły się do nowego budynku. Warto zaznaczyć też, że na przestrzeni wieków budynek służył radzie na wiele niezwykłych sposobów. Podczas wojny domowej w Anglii był zbrojownią, a w dziewiętnastym wieku kuchnią, w której przygotowywano zupy dla głodujących tkaczy.

Guildhall cudem przetrwała wojenne bombardowania i w dalszym ciągu pełniła swoje publiczne funkcje. Obecnie jest jednym z częściej odwiedzanych miejsc w Coventry zarówno przez Brytyjczyków jak i turystów z całego świata, odbywają się tutaj także wesela i okolicznościowe imprezy.

Photo credit: Coventry City Council / Foter / CC BY-NC-ND