← Miasto

Blue Sky Center
Blue Sky Center (Sexual Assault Referral Centre – SARC ) to centrum dla kobiet, mężczyzn i dzieci, które zajmuje się wszelkimi formami przemocy seksualnej włączając w to: gwałt, napaść na tle seksualnym, wykorzystywanie seksualne dzieci, gwałt w małżeństwie, obrzezanie kobiet, handel ludźmi.
⊕ • 199115
W Blue Sky Center pracują osoby, które świadome są tego jak ciężko jest przyznać się do bycia ofiarą przemocy na tle seksualnym dlatego z szacunkiem, godnością i współczuciem podchodzą do każdej osoby, która się do nich zwraca. Co więcej, zapewniają pełną swobodę i nie narzucają rozwiązań – to od danej osoby zależy jakie działania zostaną podjęte i kiedy. Pracownicy centrum pomagają poszkodowanym osobom podjąć decyzje na temat ich przyszłości, służą radą i informacją.

Co to jest SARC? Sexual Assault Referral Centre to miejsce gdzie ofiary gwałtów i przemocy mogą otrzymać pomoc medyczną, skontaktować się z policją (jeżeli dana osoba zechce zgłosić popełnienie przestępstwa) oraz otrzymać inne rodzaje wsparcia. SARC to niezależna jednostka pracująca całodobowo. SARC w Coventry jest instytucją która działa we współpracy policji, służby zdrowia i organizacji wolontariackich by nieść natychmiastową pomoc osobom dotkniętym przemocą na tle seksualnym.

Dlaczego Blue Sky Center? Nazwa ta odzwierciedla cele tej placówki - przywracanie pewności siebie ofiarom przemocy seksualnej i asystowanie w odbudowie ich życia. Dodatkowo, ma ona podkreślać, że placówka jest otwarta dla wszystkich, kobiet, mężczyzn, chłopców i dziewczynek.

Jak tam trafić? Blue Sky Center mieści się przy szpitalu George'a Eliot'a, który jest usytuowany przy A444 pomiędzy Bedworth i Nuneaton, 3 mile od granic Coventry i 6 mil do centrum miasta. Kiedy centrum jest otwarte? SARC zazwyczaj otwarte jest w normalnych godzinach pracy, jednak system telefoniczny centrum działa 24/7 365 dni w roku i pracowników można wezwać o każdej porze dnia i nocy.

Czy centrum jest darmowe? Tak. Centrum działa dla osób z Coventry i Warwickshire gdyż fundowane jest ze środków Coventry City Council, Coventry NHS, Warwickshire County Council, Warwickshire NHS i Warwickshire Police.

Czy centrum jest tylko dla spraw kryminalnych? Nie. Każdy kto był ofiarą przemocy seksualnej w Coventry, Warwickshire czy gdziekolwiek indziej może przyjść do SARC niezależnie od tego czy chce czy nie angażować w tę sprawę policję. Każdy też może skorzystać z tych samych usług oferowanych przez centrum.

Jak skontaktować się z SARC? Nr tel. do centrum to 02476 865505. Pod tym numer można porozmawiać, przedyskutować swoją sytuację i otrzymać poradę na temat tego jaki będzie dla nas najlepszy krok. Do centrum można także przyjść, na wizytę nie trzeba się umawiać, jednak w takiej sytuacji personel może być akurat zajęty, dlatego lepiej uprzedzić centrum o swojej wizycie.

Usługi oferowane przez Blue Sky: - dedykowane, zabezpieczone pomieszczenie zintegrowane z usługami szpitala, - obdukcja – 24 godziny na dobę, - przechowywanie wyników sądowych, - dostępność do lekarza kobiety, - Crisis Worker dostępny by udzielić natychmiastowej pomocy, - natychmiastowy dostęp do awaryjnej antykoncepcji i lekarstw zapobiegających chorobom przenoszonych drogą płciową i HIV. - skierowanie do Independent Sexual Violence Advisors, - wskazanie i skierowanie do innych, odpowiednich ustawowych i wolontariackich instytucji,

Kim jest pracownik Crisis Worker i co może on dla mnie zrobić? Crisis worker to specjalnie przeszkolona osoba do tego by być oparciem i pomocą dla poszkodowanych osób. Jest to jedna z pierwszych osób z jaką mają do czynienia osoby zgłaszające się do centrum. Wie ona, że pacjenci centrum mogą być w różnym stanie zarówno emocjonalnym, fizycznym jak i psychicznym i ma doświadczenie w radzeniu sobie z takimi osobami. Dostarcza on informacji, zapewnia wsparcie i służy pomocą podczas pobytu w Blue Sky Center.

Crisis Worker ma za zadanie również wyjaśnić i poinformować o możliwych wyborach i zapewnić, że rodzaj i tempo podejmowanych działań zależą od danej osoby. Jeżeli zechce ona zgłosić napaść Crisis Worker poinformuje ją czego może się spodziewać na każdym kroku postępowania. Pracownik dodatkowo ma za zadnie wysłuchać i nieść emocjonalne wsparcie osobom odwiedzającym centrum.

Pracownicy Blue Sky Centrer otrzymali profesjonalne szkolenia i są w stanie odpowiedzieć na każde pytanie. Crisis Worker jest również zobowiązany by dać danej osobie tyle czasu ile jest jej potrzebne by przemyśleć swoje opcje i podjąć dobrą dla siebie decyzję. Jeżeli dana osoba zechce zgłosić sprawę na policji pracownik centrum wyjaśni to postępowanie i będzie obecny podczas badania sądowo-lekarskiego.

Czy w centrum czeka się w publicznej poczekalni? Nie. SARC jest bardzo dyskretne. Centrum posiada odrębne skrzydła dla dorosłych i dla dzieci z oddzielnymi poczekalniami dla dorosłych, młodych dzieci i starszej młodzieży gdzie dostępne są dostosowane do wieku materiały i różne formy rozrywki. Poczekalnie są zaprojektowane by być jak najbardziej wygodne i odprężające jednocześnie by nie nastąpiło ewentualnie zanieczyszczenie dowodów. W każdym skrzydle w tym samym czasie przebywa jeden pacjent. Obsługa służy mu pomocą i oferuje coś ciepłego do picia. Po badaniu dostępne są wygodne i dobrze zaopatrzone prysznice, centrum dostarcza także zestaw toaletowy, ręczniki, szlafroki i zastępcze ubranie (jeżeli jest konieczne). Po wymyciu można się odprężyć w bardziej wygodnym salonie. Następnie dana osoba opuszcza centrum lub jeżeli chce korzysta z innych usług centrum.