“Bycie kierowcą ciężarówki” w Wielkiej Brytanii
Opisuje zespół portalu informacyjnego Kierowcy HGV.
12:04 11/04/18 • 1141
Aby zostać zawodowym kierowcą ciężarówki należy spełniać określone warunki i zdobyć odpowiednie umiejętności. W Wielkiej Brytanii należy posiadać brytyjskie prawo jazdy kategorii C lub C+E, ukończony kurs CPC z wyrobioną kartą oraz Cyfrową Kartę Kierowcy – Digital Card. Jeżeli kwalifikacje I dokumenty zostały wyrobione np. w Polsce, wystarczy je wymienić na brytyjskie.

Angielski w stopniu podstawowym wystarczy, aby podjąć posadę kierowcy ciężarówki w Wielkiej Brytanii. Podstawowe słownictwo niezbędne jest, aby komunikować się odnośnie przywiezionego towaru oraz miejsca załadunku. Niektóre firmy wymagają jednak dobrej znajomości angielskiego, która przydatna jest w momencie awarii ciężarówki czy poinformowania kierowcy o zmianie trasy.

Oprócz prowadzenia ciężarówki, obowiązki kierowcy obejmują również planowanie harmonogramów dostaw i dróg transportu, nadzór lub pomoc w załadunku i rozładunku towarów i oczywiście wypełnianie dokumentacji dostaw.

Kierowca samochodu ciężarowego musi również posiadać pewne cechy i predyspozycje, które pozwolą mu poradzić sobie z tą pracą. Przede wszystkim ważne jest by cechował się dobrym zdrowiem oraz dużą odporność psychiczną, ponieważ jest to praca stresująca.

Bycie kierowcą nie kończy się tylko na tym etapie i warto też podnosić swoje kwalifikacje zawodowe. Jedną z opcji jest szkolenie dla kierowców ADR, uprawniające do przewozu materiałów niebezpiecznych. Inną z opcji jest kurs HIAB – hydrauliczny dźwig samochodowy. Posiadanie takiego uprawnienia pozwala na dokonywanie przewozów, a jednocześnie załadunek towarów bez korzystania z dodatkowych urządzeń.

Głównymi zaletami pracy kierowcy ciężarówki jest elastyczność godzin pracy i spore możliwości zatrudnienia lub samozatrudnienia z dobrym wynagrodzeniem. Wbrew pozorom praca ta nie jest monotonna i żaden dzień nie wygląda tak samo, np. dlatego, że każdy transport to okazja do zawarcia nowych znajomości. Pracując „za kółkiem” można również odwiedzać ciekawe miejsca.

Wszystkie zainteresowane osoby zapraszamy do odwiedzenia grupy Kierowcy HGV na Facebooku, gdzie można podzielić się informacjami, opiniami oraz ciekawostkami ze świata transportu.

Więcej informacji i porad dla obecnych i przyszłych kierowców można również znaleźć na nowo powstałym portalu informacyjnym dla kierowców w Wielkiej Brytanii www.kierowcyhgv.uk

Komentarze