Polacy w Wielkiej Brytanii jeszcze nie przejmują się Brexitem
Ponad połowa Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii nie myśli jeszcze o Brexicie i jego konsekwencjach. Tylko ponad 16 proc. deklaruje ewentualny powrót do Polski, a 21 proc. zdobycie obywatelstwa i pozostanie na Wyspach.
16:05 04/05/17 • 4407
Firma Ferpay, zajmująca się obsługa przelewów międzynarodowych, zapytała swoich polskich klientów mieszkających w Wielkiej Brytanii o to, jaki wpływ na ich życie będzie miał Brexit. W badaniu wzięły udział 784 osoby, które na przełomie marca i kwietnia 2017 roku przelewały pieniądze z Wielkiej Brytanii do Polski.

Na pytanie co planujesz, gdyby negocjacje dotyczące Brexitu przyjęły negatywny obrót dla Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii, prawie 52 proc. respondentów stwierdziła, że jeszcze o tym nie myśli i czeka na ostateczne rozstrzygnięcia. Prawie 21 proc. zadeklarowało, że spróbuje zdobyć obywatelstwo brytyjskie i pozostanie na Wyspach. Tylko niewiele ponad 16 proc. odpadających planuje powrót do Polski, a 11 proc. przeprowadzkę do innego kraju Unii Europejskiej.

- Polacy mieszkający w Wielkiej Brytanii nie przejmują się jeszcze Brexitem i swoją sytuacją po nim. Ważne decyzje dotyczące swojej sytuacji życiowej będą podejmować dopiero, gdy będą znane dokładne szczegóły wynegocjowanych rozwiązań. Warto jednak zwrócić uwagę na niewielki odsetek osób już deklarujących powrót do Polski. Wydaje się, że nawet gdyby prawa Polaków do pozostania na Wyspach nie zostały zagwarantowane, to większość z nich i tak spróbuje pozostać, zdobywając obywatelstwo, ewentualnie wyjedzie do innego kraju UE. Nie spodziewam się, wbrew temu co mówią politycy, fali powrotów z emigracji do kraju. Choć oczywiście takie powroty były korzystne dla naszej gospodarki – komentuje Paweł Majtkowski, główny analityk Wolfs Private Equity.

Sytuacja na scenie politycznej ma także znaczący wpływ na wahania kursów walut, w tym także funta brytyjskiego, który od lat nie notował tak niskich wartości.

— Mogłoby się wydawać, że niski kurs walut i niepewność co do przyszłości negatywnie wpłynie na wysyłkę pieniędzy do Polski przez Polaków na Wyspach jednak my nie odczuwamy znaczącej różnicy w ilości czy kwotach przelewów. Przeciętnie Polak wysyła 250 GBP czyli równowartość około 1230 zł - dodaje Leszek Forytta, CEO Ferpay.com

Komentarze