Nie dajcie się oszukać na zaginionych krewnych czy extra loterię
W ramach miesiąca podnoszenia świadomości o oszustwach, zespół Coventry Trading Standards ostrzega przed niektórymi ze sposobów oszukania nas przez Internet.
16:07 12/07/16 • 8723
Internet to w wielu przypadkach dobra i pomocna technologia. Jednak jak każdy wynalazek niesie ze sobą także nadużycia. Oszuści z całego świata mogą teraz ze swoimi mailami i fałszywymi stronami sięgać bezpośrednio do naszych skrzynek odbiorczych. Coventry Trading Standards alarmuje, że mimo nagłaśniania tego jak ważne jest nasze bezpieczeństwo w sieci, regularnie zgłaszają się do nich osoby, które stały się ofiarą takiego oszustwa. Dużo osób otrzymuje maile z wiadomością, że zmarł ich daleki, zaginiony krewny i należy im się spory spadek czy kawałek nieruchomości. Wiadomości takie przychodzą z chwytliwym tekstem "bez dodatkowych opłat".

Debbie Morgan, Consumer Protection Officer z Coventry Trading Standards przyznaje, że mimo wielu ostrzeżeń ciągle duża liczba mieszkańców miasta traci sporo funtów odpowiadając na oszukańcze wiadomości z prośbą o pomoc lub obietnicą szybkiej wygranej czy łatwego zarobku. Wspólnym mianownikiem tych wiadomości jest oczywiście nie tylko brak obiecanego zysku, ale także utrata pieniędzy, czasu i nerwów.

Popularną formą oszustw internetowych jest phishing, czyli wyłudzanie poufnych informacji osobistych przez podszywanie się pod jakąś osobę lub instytucję. Takie wiadomości często przypominają te wysyłane przez banki lub instytucje finansowe i zawierają linki poprzez które mamy potwierdzić nasze konto i tożsamość. Linki te prowadzą jednak do fikcyjnych stron, które umożliwiają oszustom kradzież naszych informacji lub dokonanie innego oszustwa.

CIFAS (Credit Industry Fraud Avoidance System), instytucja zajmująca się oszustwami wydała niedawno raport z którego wynika, że w 2015 roku, aż 86% z 148,463 dokonanych oszustw odbyło się w internecie.

Oszustom sprzyjają także media społecznościowe, które dają im sporo okazji do zbierania informacji na nasz temat. Wystarczy, że taki oszust będzie znał naszą datę urodzenia, a może mu to posłużyć do kradzieży naszej tożsamości.

Istnieje kilka sposobów by zwiększyć swoje bezpieczeństwo w sieci:
- zawsze sprawdzaj czy korzystasz z zabezpieczonych stron internetowych - szukaj ‘https’ w adresie strony lub symbolu zamkniętej kłódki,
- nie odpowiadaj na podejrzane maile, nawet jeżeli jest to przycisk "unsubscribe",
- nie klikaj na żadne linki zawarte w takich wiadomościach,
- pamiętaj by mieć aktualne oprogramowanie antywirusowe,
- zapamiętaj, że jeżeli coś brzmi zbyt dobrze by być prawdziwe, to tak właśnie jest!
- na portalach społecznościowych sprawdź swoje ustawienia prywatności i upewnij się, że podajesz postronnym osobom jak najmniej informacji o sobie. Rozważ zmianę kilku danych, np daty urodzenia, żeby ktoś kto zbiera Twoje dane z sieci nie miał aktualnych i prawdziwych informacji, dzięki którym mógłby ukraść twoją tożsamość,
- akceptuj do swojej sieci znajomych tylko osoby które znasz osobiście, unikaj dodawania obcych i znajomych znajomych.

Źródło: Coventry City Council

Komentarze