Lipiec miesiącem ochrony przed wyłudzeniami
Ruszyła ogólnokrajowa kampania Don’t be Rushed – Don’t be Hushed.
05:07 08/07/15 • 8101
Kiedy ostatnio zdarzyło Ci się podpisać coś w pośpiechu lub zainwestować swoje oszczędności w niepewny biznes pod presją czasu? Kiedy ostatnio straciłeś swoje pieniądze na naiwnym chwycie reklamowym czy internetowej promocji? Nie jest to z pewnością powód do dumy – ale o wiele gorsze jest trzymanie tego w sekrecie.

Właśnie z tego typu wyłudzeniami walczyć ma kampania Don't be Rushed – Don't be Hushed. Wpisuje się ona w promocję lipca jako miesiąca ochrony przed wyłudzeniami. To bardzo poważny problem – każdego roku około miliona ludzi w Wielkiej Brytani jest okradanych na 5 miliardów funtów w wyjątkowo perfidny i bezczelny sposób. A to tylko wierzchołek góry lodowej, gdyż jedynie 5% przypadków zgłaszanych jest na policję.

Jak to wygląda? Oszuści działają w różnoraki sposób. Od klasycznych domokrążców, poprzez telefoniczne wyłudzanie danych do konta bankowego czy listowne podsyłanie kuszących ofert sprzedaży bądź szybkiej inwestycji. Polem minowym jest również Internet – powstające jak grzyby po deszczu niesprawdzone sklepy Internetowe z atrakcyjnymi cenami, lipne oferty pracy bądź wygrane w konkursach w których nawet nie braliśmy udziału – pomysłowość oszustów niestety nie zna granic.

Don't be Rushed – Don't be Hushed ma dwa cele. Po pierwsze – don't be rushed – nie dać się skłonić do szybkiego, bezmyślnego podpisywania tyleż kuszących co niesprawdzonych umów. Wszystkie dokumenty czytaj dokładnie i uważnie. Nie wahaj się skonsultować z osobą lepiej znającą język i zawiłości miejscowego prawa. Pamiętaj – to Twoje pieniądze i do Ciebie należy decyzja komu i za co je oddać.

Drugie hasło – Don't be Hushed- to wsparcie dla ofiar przestępstw. Dałeś się oszukać? Odczuwasz wstyd i strach przed wyjawnieniem tego najbliższym? Niestety, właśnie na tym bazują przestępcy. To dzięki temu prawdziwa skala procederu wciąż nie jest znana.

Coventry również włączyło się w akcję walki z wyłudzeniami. Wspiera ją głównie Coventry Trading Standards oraz Coventry Citizens Advice Bureau. Jeżeli masz jakiekolwiek podejrzenia, że mogłeś stać się ofiarą przestępstwa – reaguj! To właśnie czas jest kluczowy w tego typu przypadkach. Trading Standards przyjmują zgłoszenia pod numerem 0 3454 04 05 06.

Jeśli zaś jesteś pewny, że padłeś ofiarą wyłudzenia – pomoże Ci Action Fraud przy UK's National Fraud Office pod numerem 0 300 123 2040. Dodatkowo, jeśli wyłudzenie dotyczyło konta, karty badź rachunku bankowego – należy niezwłocznie skontaktować się z bankiem.

Więce informacji na temat walki z wyłudzeniami i sposobów w jaki można się przed nimi bronić znajdziecie na stronie www.coventry.gov.uk/scams

Źródło: Coventry City Council

Komentarze