Rodziny zastepcze dla polskich dzieci
Co 15 minut, jedno dziecko trafia pod opiekę państwa, z czego wiekszość z tych dzieci bedzie potrzebowało rodziny zastepczej w której bedzie mogło żyć. Dziecko, odbierane rodzicom, następnie trafia do rodziny zastepczej, nowego domu w którym czasami po raz pierwszy poznaje czym jest zaufanie, bezpieczeństwo, szczęście i miłość. Bardzo czesto dzieje sie to jednak wbrew woli dziecka, dlatego potrzeba czasu by mogło ono pogodzić się ze ‘stratą’ najbliższych i zaczęło otwierać sie na nowych ludzi. Dziecko często ‘testuje’ nowych opiekunów by upewnić się, że przetrwają trudny moment i będą warci jego/jej zaufania i zaangażowania.
13:02 27/02/15 • 8946
Najczęstszym powodem umieszczania dzieci w rodzinie zastępczej jest przemoc rodzinna, fizyczna i emocjonalna, ale także poważne zaniedbania rodzicielskie, śmierć najbliższych, opóźnienia umysłowe opieknunów, a nawet molestowanie seksualne. Pod opiekę rodzin zastępczych trafiają również dzieci, które uciekają z własnego kraju by ratować wlasne życie i zyskać bezpieczeństwo, (mali uchodźcy najczęsciej pochodzą z Afganistanu, Pakistanu, Syrii, Sri Lanki, krajów Afryki itp.) Każde dziecko ma indywidualną historię, a jednocześnie osobistą traumę dlatego potrzebuje wrażliwych opiekunów, którzy zaoferują emocjonalne wsparcie, wykażą sie empatią, zrozumieniem i zaangażowaniem w sprawy dziecka .

Niestety ostatnimi czasy regularnie pod opiekę państwa trafiają polskie dzieci. Z racji, że jest ogromny deficit (a raczej kompletny brak) polskich rodzin zastępczych, nasi mali rodacy trafiają najczęściej do angielskich domów, w których trudno jest im pielegnować tożsamość narodową, do której mają niezbywalne prawo.

Celem tego artykułu jest zwrócenie Państwa uwagi na isteniejący problem społeczny, poszerzenie świadomości i mam nadzieje otoworzenie serca i domów dla ‘naszych’ dzieci w potrzebie.

Jeśli posiadają Państwo wolny pokój, mają ukończony 21-wszy rok życia, przynajmniej jedno z Was bardzo dobrze włada językiem angielskim to bardzo zachęcam Państwa to rozważenia zmiany kariery zawodowej na stanie się profesjonalną rodziną zastępcza. Za swoją pracę i zaangażowanie otrzymają państwo dobrą wypłatę, jak również hojne wynagrodzenie na ubrania, urodziny, święta, kieszonkowe i atrakcje dla dzieci. Ponadto, będą Państwo regularnie zapraszani do udziały w szkoleniach i grupach wsparcia, a co najważniejsze zostanie Wam przydzielony pracownik socjalny, który bedzie z Wami w regularnym kontakcie, wspierał i nadzorował Was w nowej roli. Ponadto, w razie pilnej potrzeby jest dostępny system wsparcia działający 24 godziny w każdym dniu tygodnia, by udzielić Państwu pomocy w każdej kwestii, w której potrzebujecie porady.

Wspaniały rodzic zastępczy może być osobą samotną lub w związku, praktykująca konkretną wiarę lub też żadnej, może wynajmowaą dom lub być jego właścicielem. Jendnakże taka osoba musi byc dostępna dla dziecka/ci w ciągu dnia (np. zaprowadzić/odebrać ze szkoły/przedszkola, lub opiekować się gdy nie czuje się dobrze). Rodzic zastępczy wspiera dziecko w rozwijaniu zainteresowań, wyrażaniu emocji i często odgrywa swego rodzaju role adwokata podczas profesjonalnych spotkań np: w szkole, w placówce służb socjalnych, jak i we własnym domu. Kwintesencją jest stworzenie bezpiecznego, stabilnego i kochającego domu dla bezbronnych dzieci które potrzebują Waszego wsparcia.

Jeśli są Państwo zainteresowani rodzicielstwem zastępczym lub chcieliby dowiedzieć się więcej szczególów, zapraszam do osobistego kontaktu drogą mailową alicja.kabat-pastwa@pathwaycare.org.uk

Zachęcam Państwa równieą do rozważenia udziału w spotkaniu informacyjnym (‘Discovery Day’) organizowanym przez Pathway Care, 28-ego lutego 2015 w lokalnym biurze w Coventry:

1) 128 Church Lane, Coventry, CV2 4AJ od 2:00pm do 4.30pm

Doświadczeni angielscy rodzice zastępczy będą również obecni w tym dniu i podzielą się informacją co dla nich znaczy opieka nad dzieckiem zastępczym.

Dziekuję za przeczytanie tego artykułu i mam nadzieję że zachęciłam Państwa do rozważenia możliwości zostania rodziną zastępczą.

Alicja Kabat-Pastwa

Komentarze

  • Witam, przeczytałem Pani artykuł na stronie mojecoventry odnośnie rodzin zastępczych, jak zapewne Pani czytała już lub wie, Dom Pomocy Psychologicznej przekształcił się w Centrum Pomocy i Rozwoju Rodziny prócz Poradni Rodzinnej, grup terapeutycznych planujemy uruchomienie świetlicy dla dzieci oraz Uniwersytetu,powoli, małymi krokami przekształcamy się w organizację non profit nie o tym jednak chcę pisać. Obecnie pracujemy nad projektem, który ma na celu stworzenie bazy Polskich rodzin zastępczych dla polskich dzieci, z chęcią bym się z Panią spotkał i porozmawiał
    podaję mój numer telefonu
    07858399109
    Pozdrawiam
    dr Jarosław Kluczek