Pomóż nam zbudować nasz wspólny dom...
„Jest rzeczą nieodzowną i naglącą, aby każdy człowiek dobrej woli zaangażował się w sprawę ratowania i popierania wartości i potrzeb rodziny (Św. Jan Paweł II).„ Niezwykle trudno jest napisać mi artykuł w tym miesiącu. Nie jest on kontynuacją poprzedniego, do którego powrócimy za miesiąc, tym razem chcę poruszyć kwestie niezwykle ważne, a nade wszystko bardzo odpowiedzialne.
16:01 21/01/15 • 7222
W 2012 roku w małym pokoju w Coventry, gdzie zostały ustawione dwa fotele z odzysku i mały stolik z IKEA rozpoczął swoją działalność Dom Pomocy Psychologicznej i Terapii Uzależnień. Małymi krokami zaczęliśmy budować piękne dzieło, które dzisiaj niesamowicie się rozrasta i obejmuje swoją działalnością coraz więcej obszarów, dziedzin życia. Zaczęliśmy od konsultacji psychologicznej w małym gabinecie, dzisiaj mamy otwartą Poradnię Rodzinną, w której zaangażowanych jest trzech psychologów, prowadzimy warsztaty i szkolenia pozwalające na rozwój dorosłych i młodzieży. Obecnie pracujemy nad uruchomieniem Uniwersytetu dla dzieci i świetlicy. Otaczamy opieką osoby uzależnione i całe rodziny. Małymi krokami posuwamy się ciągle do przodu, pragnąc pomóc kolejnym osobom.


Przez okres dwóch lat, na swojej drodze spotkaliśmy wielu ludzi, którym za wszelką cenę staraliśmy się pomóc, wiele osób skutecznie pożegnało się z nałogiem picia, hazardu czy narkotyków, uratowaliśmy wiele małżeństw i związków. Patrząc na to co udało się osiągnąć serce się raduje i daje siłę do kolejnych działań i kroków dla dobra społeczeństwa.


Na pierwszy rzut oka, można powiedzieć pasmo sukcesów, trzeba jednak stanąć w prawdzie przed samym sobą i przyjrzeć się swoim słabościom, na które też znaleźliśmy radę. Większość z nas, mam na myśli tych wszystkich, którzy pracują w Duc in Altum, poświęcając swój cenny czas, pracuje dodatkowo w zupełnie innych i różnych miejscach, przez co w pełni nie są w stanie poświęcić się pracy dla innych. Fizycznie nie jesteśmy przez to w stanie wszystkim pomóc.


W ostatnich tygodniach przekształciliśmy DUC IN ALTUM w Instytucję Publiczną powołując również jej zarząd, w której chcemy by zasadnicze nasze usługi, były dla wszystkich dostępne za darmo. Mam tutaj na myśli Poradnię Rodzinną, gdzie pomoc otrzymują, pary, małżeństwa i rodziny, a także osoby indywidualne, zmagające się z różnymi problemami, począwszy od zaawansowanej depresji, która nie pozwala im na co dzień funkcjonować, po bardziej skomplikowane problemy wynikające ze współżycia, relacji między ludźmi. Bardzo często przychodzą rodzice przeżywający różnorodne trudności wychowawcze, a także pary i małżeństwa na skraju rozpadu. Osoby indywidualne nie mogące poradzić sobie z samotnością, zdradą a czasem tęsknotą za rodziną, którą zostawili w Polsce. Bardzo często odwiedzają nas osoby, które utraciły sens życia, albo wręcz targnęły się na swoje życie. Problemy te są nam bardzo dobrze znane, ubolewamy jednak, iż mamy tak mało czasu na ich rozwiązanie. Wszystkim tym chcemy pomagać zupełnie bezpłatnie, chcemy dotrzeć do tych wszystkich ludzi, których nie stać na fachową poradę. Co więcej chcemy rozwinąć nasze usługi w Poradni Rodzinnej o porady specjalistów z rożnych innych dziedzin nie tylko psychologicznej, ale prawnej czy medycznej. Wielu ludzi mocno tego potrzebuje.


Kolejnym serwisem, który chcemy uruchomić jest świetlica dla dzieci, czynna codziennie w godzinach popołudniowych. Wielu zapracowanych rodziców ma problem z opieką nad swoimi pociechami, chcemy zatem uruchomić świetlicę oferującą różnorodne zajęciami psychoedukacyjne. Uważamy, iż czas spędzony w świetlicy pozwoli na wszechstronny rozwój młodego pokolenia, do tego też dążymy.
Szeroko już dzisiaj rozwinięta terapia grupowa dla osób uzależnionych w naszym zamyśle również ma być serwisem bezpłatnym. W parze z uzależnieniem w większości przypadków idą poważne kłopoty finansowe, tym ludziom można i chcemy pomagać wyjść z ich życiowego problemu.

Pragniemy także pomóc osobom, które poszukują pracy lub chcą wrócić na rynek pracy po dłuższej przerwie związanej z macierzyństwem, problemami zdrowotnymi czy też natury psychologicznej. W tym celu chcemy udostępnić możliwość skorzystania z fachowej wiedzy psychologa doradcy zawodowego, który podczas indywidualnych spotkań pomoże określić ścieżkę kariery zawodowej czy też odnaleźć się na rynku pracy. Mamy tutaj na myśli o wiele więcej rzeczy, które w ramach projektu DUC IN ALTUM chcemy robić zupełnie bezpłatnie. Część naszej działalności została opisana na naszej stronie www.ducinaltum.co.uk

Stałbym się kłamcą, gdybym nie powiedział, że wszystko jest za darmo. Tak na doba sprawę nie ma nic za darmo. Wszyscy jesteśmy dorosłymi ludźmi i powinniśmy zdawać sobie z tego sprawę. Żaden specjalista, a tak naprawdę chyba nikt z nas nie poświeciłby 8 czy 12 godzin dziennie na charytatywna prace na rzecz innych. Zresztą co to by była za praca, gdyby w tym momencie martwił się skąd weźmie pieniądze by opłacić swoje własne rachunki, czy zapewnić sobie po prostu podstawowe rzeczy potrzebne do życia? Dzięki przekształceniu się DUC IN ALTUM w Instytucję udało nam się złożyć odpowiednie wnioski do wieku instytucji o granty, dofinansowania i różną inną pomoc. Z tych właśnie grantów chcemy pokryć koszty związane z zatrudnieniem specjalistów z różnych dziedzin, którzy będą dla Państwa dostępni 5 dni w tygodniu zupełnie za darmo. A także część kosztów związanych z utrzymaniem budynku typu czynsz, media czy inne potrzebne materiały związane z naszą działalnością takie jak materiały na szkolenia, warsztaty, pomoce psychologiczne.


Podpisaliśmy umowę z City Council na wynajem nieruchomości przy 25 Riley Square, Bell Green Shopping Centre, CV2 1LS, niestety koszty remontu i wyposażenia musimy pokryć sami. Mimo, że DUC IN ALTUM – DOM Pomocy i Rozwoju Rodziny (bo taka jest oficjalna nazwa po przekształceniu i pod taką nazwą zarejestrowana) przeznaczona jest tylko dla polskiej społeczności, to już dzisiaj jedna z angielskich firm zadeklarowała ofiarowanie dla naszego Centrum drzwi wewnętrznych i okien. Angielska firma, która na dobra sprawę nie ma z nami nic wspólnego, za co serdecznie dziękujemy

Z racji, iż staliśmy się Instytucją Publiczną musimy spełniać różnego rodzaju wyśrubowane normy, stąd remont i dostosowanie nieruchomości do użytku, przez różne firmy został wyceniony na blisko 8 tysięcy funtów, zaś pełne wyposażenie wynosi około 7 tysięcy funtów, w sumie musimy znaleźć sami kwotę 15 tysięcy funtów. Dlatego w imieniu tych wszystkich osób, które będą mogły skorzystać z pomocy naszego Centrum, w imieniu dzieci, dla których znajdzie się miejsce, gdzie będą mogły się rozwijać, osób starszych i niepełnosprawnych i samotnych zwracam się z ogromną prośbą do Was wszystkich o wsparcie naszej działalności. Liczy się każdy funt, który spożytkujemy dla naszego wspólnego dobra. Proszę pomóżcie nam stworzyć Centrum., które pozwoli na wieloaspektowe wspieranie Polskiej emigracji. Mimo iż może nawet teraz was samych to nie dotyczy, to możecie pomóc innym.

Poniżej podajemy numer konta, na które można dokonać wpłaty, prosimy zaopatrzyć swój przelew lub wpłatę dopiskiem GIFT, już teraz dziękujemy za dobroć waszych serc. Nie liczymy na duże kwoty, bo wiemy, że każdy z was ciężko pracuje, każdy ma swoje wydatki i zobowiązania ale ten wdowi grosz jest dla nas niezwykle cenny, szczególnie jeśli pochodzi z głębi waszego serca i kierowany jest chęcią niesienia pomocy. Istnieje również możliwość bezpośredniego wsparcia w postaci ufundowania wybranego przez Was samych potrzebnego przedmiotu, mebla, czy materiału, listę prześlemy zainteresowanym za pośrednictwem poczty e-mail. Dzięki Państwa wsparciu wiemy, iż nie jesteśmy sami.


Nie tylko środki finansowe, które musimy zebrać na otwarcie naszego Centrum są ważne, o wiele ważniejsze jest również wasze zaangażowanie. Serdecznie zatem zapraszamy, tych wszystkich, którzy chcą i mogą pomóc. Prosimy o pomoc osoby, które potrafią postawić ściankę działową, położyć glazurę, czy wytynkować lub pomalować, może ktoś jest elektrykiem czy hydraulikiem i mógłby oraz chciałby poświęcić chwilę czasu dla dobra innych. Zapraszamy też wszystkie te osoby, które pragną się zaangażować w nasz projekt jako wolontariusze, do pracy choćby z dziećmi, czy osobami starszymi, każdy z was może wnieść trochę siebie.


Pisząc ten artykuł, zdaję sobie sprawę, że narażam się również na krytykę wielu osób. Na pewno usłyszę lub przeczytam wiele nieprzychylnych komentarzy na temat mojego apelu czy prośby o pomoc. Wiem i zdaję sobie sprawę również z tego, że pod nic nie znaczącym nick-em, po drugiej stronie komputera czy gazety można szastać wyrokami nie zadając sobie żadnego trudu, by chwilę przystanąć i zastanowić się, poczytać czy poznać nas i naszą pracę, to jednak wierzę mocno w to, że znajda się osoby, które dobrym słowem i życzliwością będą wspierać nasze wspólne dzieło, dla naszego wspólnego dobra.


Jeśli ktoś chciałby porozmawiać, czy poznać nas bliżej, w każdy piątek w godzinach 10:00 – 12:00 jestem do Państwa dyspozycji w PDK ADSUM przy 18 Riley Square, i odpowiem na wszelkie pytania, można przyjść i po prostu porozmawiać. W tym miejscu dziękuję za bezcenne wsparcie Pani Dyrektor PDK ADSUM, dzięki, której możemy chwilowo korzystać z jego pomieszczeń, do momentu ukończenia remontu w naszym Centrum.

Już teraz wszystkim dziękuję za wsparcie i pomoc przy budowie naszego Centrum. Wiem i jestem przekonany, że wiele osób znajdzie tam pomoc i radę, której będzie potrzebować.
Dowolna kwotę możecie Państwo przekazać na konto DUC IN ALTUM,
Sort Code: 30-93-54, Account No: 30681668 z dopiskiem: wsparcie/gift.

Jarosław Kluczek
DOM DIA
e-mail: info@ducinaltum.co.uk
www.ducinaltum.co.uk
tel: 07858399109

Komentarze