Dlaczego warto inwestować w siebie cz. I.
Albert Einstein wykreował własna definicje szaleństwa, według której szaleństwem nazwał robienie czegoś w kółko, spodziewając się za każdym razem innych rezultatów. Zanim zaczniemy podejmować jakiekolwiek decyzje co do własnego rozwoju, należałoby przyjrzeć się czynnościom, które wykonujemy każdego dnia. Wielu z nas mówi, że nie ma czasu, praca – dom, dom – praca. A gdzie jeszcze dodatkowe zajęcia, kursy czy spotkania. Dlatego na początku musimy sporządzić sobie listę czynności, które wykonujemy codziennie, To pozwoli nam określić czym tak naprawdę się zajmujemy i być może gdzie tracimy niepotrzebnie czas, który nie przynosi nam zupełnie nic.
15:12 11/12/14 • 7527
Są jednak pewne czynności, które stanowią nasza codzienność i niestety nie możemy w żaden sposób z nich zrezygnować. Na pewno każdy z nas, a przynajmniej zdecydowana większość pracuje, to niestety zajmuje większość naszego dnia, jedni osiem inni dwanaście godzin, uczymy się, odpoczywamy, bawimy tych czynności jest cała długa lista, u każdego z nas może być zupełnie inna, jednakże pewne elementy będą wspólne. Wykorzystujemy swój czas bardziej lub mniej efektywnie. Najczęściej jednak nie myśląc o przyszłości, dobrobycie czy szacunku jakim jesteśmy darzeni. Często życie rzuca nas to tu, to tam. Nigdy nie wiem, co może nam się przytrafić. Ciągły cykl niespodzianek i no nie inaczej jak najczęściej tych złych. Może warto wobec tego powiedzieć stanowczo: DOŚĆ!!! Czyż w końcu nie nadszedł czas, aby wziąć życie we własne ręce, a nie ciągle tylko czekać co przyniesie nam ślepy los??? Może warto stać się w końcu kreatorem własnego życia!


Zauważmy kilka prawidłowości. Aby mieć lepsza kondycję wystarczy kilka dni pracy, czy to biegając czy na siłowni. Wymarzony mężczyzna, czy wymarzona kobieta najczęściej czeka tuż za rogiem, tylko musimy pozwolić się jej lub jemu poznać. Dobra materialne, są najczęściej w zasięgu naszej ręki, wystarczy po nie sięgnąć. Życie naszych marzeń może zaistnieć, wystarczy, że wyciągniemy je z głowy. Najbardziej zastanawiające w tym przypadku jest to, dlaczego większość z nas w ogóle nie sięga bo to, co jest w zasięgu jego ręki. Dlaczego nie sięgamy po to czego chcemy? Warto się zatem na początku przyjrzeć naszym czynnościom i zadać sobie następujące pytania: Dlaczego to robię? Gdzie mnie to doprowadzi? Co chcę w życiu osiągnąć i czy to co aktualnie robię zbliża mnie do celu? Wielu z nas podejmuje nieustanne wysiłki by poprawić swoja codzienność. Na pewno każdy z nas chce być szczęśliwy, bezpieczny zarówno mentalnie jak i materialnie, mentalnie mam na myśli samo poczucie bezpieczeństwa, towarzyszące temu emocje takie jak spokój, cisza, wewnętrzny ład, czy harmonia. Czasem jednak nam się to nie udaje, tak jakbyśmy pchali pod górę głaz, już jesteśmy u szczytu i nagle znowu się stacza. Tak dokładnie jak Syzyf. Mimo naszych starań i wysiłków ciągle nasz cel jest gdzieś za mgłą. Może warto w tym momencie zdać sobie sprawę z jednego. Nie możemy liczyć na to, że robiąc to samo co dotychczas osiągniemy zupełnie coś innego, wracamy tutaj do definicji szaleństwa wg Einsteina. Gdzie zatem tkwi nasz błąd. Przecież codziennie się staram, codziennie haruje jak wół by tylko osiągnąć, to co sobie zamierzyłem, czy zamierzyłam, a codziennie jeszcze bardziej wszystko się komplikuje.


Musimy zdać sobie sprawę z kilku prawidłowości, które rządzą otaczającą nas rzeczywistością. Pewne prawidła, na których zbudowana jest nasza egzystencja. „Co zasiejesz to i zbierzesz”, „gdy wyruszysz w podróż do celu to na pewno tam dojdziesz”, ucząc się dobrego inwestowania zbudujesz wielki majątek” - to są niemalże naturalne prawa towarzyszące nam od zawsze, tylko czy zdajemy sobie z nich sprawę? Niestety większość z nas w codziennym swoim zmaganiu się z Syzyfowym głazem własnych pragnień i dążeń o tym zapomina.


Ktoś może powiedzieć, łatwo wysuwać wnioski, gorzej zrobić? Czasem nie wiemy co robić. Trzeba zacząć od początku, zdać sobie sprawę z prawideł jakimi rządzi się otaczająca nas rzeczywistość, a o których mówiliśmy wcześniej. Poznać je i opanować sztukę manewrowani nimi na własna korzyść. Jeśli chcemy osiągnąć coś, czego nie osiągnęliśmy, musimy zrobić coś, czego nigdy nie zrobiliśmy, podjąć się wysiłku jakiego dotąd nie podejmowaliśmy, stać się człowiekiem, jakim dotąd nie byliśmy. Jednym słowem musimy się wyrwać z tych ram, w które oprawiliśmy sami siebie. Inwestycja w siebie zawsze przynosi dobre i wymierne efekty. Od czego zatem zacząć by osiągnąć zarówno bezpieczeństwo mentalne jak i finansowe. Co zrobić by osiągnąć sukces i zdobyć szczyty. By być szczęśliwym i spełnić swoje marzenia. Trzeba zacząć od postawienia sobie celu.


Zrób proste ćwiczenie, które wykonuje często ze swoimi pacjentami. Zastanów się nad celami w swoim życiu. Spróbuj zrobić to rozrysowując na karce papieru drzewo. Cel główny to jego pień, ta cała wielka i gruba zasadnicza część drzewa. Dorysuj do niego gałęzie, zaczynając od dołu, to cele krótkoterminowe, czyli coś co możemy robić w krótkim czasie. I tak rysujemy ku górze, z zachowaniem terminowości, a więc cele, których realizacji zajmie nam więcej czasu są bliżej czubka naszego drzewa. Spójrz na narysowane przez siebie drzewo, powieś je w widocznym miejscu abyś nie zapominał o swoich zadaniach, bo cele wyznaczają nam zadania, przyjrzyj się temu co narysowałaś/eś, zauważ, że nawet jak coś nam po drodze się nie uda i jedna z tych gałęzi zostanie odcięta, to naturalne, to jednak sama podstaw czyli cel główny nadal jest. Każdego dnia, rozrysowuj to drzewo dodając kolejne gałązki, manewruj kolorami, oznaczając to co już zrobiłeś.


Kolejny etap w naszej drodze do sukcesu, to odpowiedź na następujące pytania. Czy naprawdę chcemy podjąć wyzwanie, które doprowadza nas do spełnienia naszych marzeń, czy nasze marzenia pozostaną tylko w naszej głowie? Czy jesteśmy na tyle zdeterminowani by pokonać kolejne bariery, które na pewno pojawiają się na naszej drodze ku szczęściu. Czy jesteś na tyle zdeterminowany by podejmować po kolei wyznaczone zadania i cele? Czy chcesz być człowiekiem, dla którego nie ma rzeczy niemożliwych??? No i w końcu czy chcesz spełnić swoje marzenia i osiągnąć sukces? Jeśli tak to podejmij się najważniejszego wyzwania w swoim życiu i od razu zacznij działać... a jutro powtórz te czynność. Musisz sobie obiecać: codzienną prace nad sobą, wzbogacanie swojej wiedzy o kolejne elementy, dowiedzieć się jak zostać bogatym, nie tylko materialnie, ale duchowo, codziennie czytać książkę, fachową literaturę, wykonywać czynności, które będą cię zbliżać do celu... c.d.n


Korzystając z okazji chciałbym Wam wszystkim złożyć życzenia pogodnych Świąt Bożego Narodzenia. Spędźcie je w gronie najbardziej ukochanych osób. W tym zabieganym świecie, choć w tym jednym momencie roku poświęćcie im swój czas. Wiele radości i uśmiechu, a ten Nowy Rok, który zbliża się wielkimi krokami, niech będzie Rokiem samych sukcesów.
Jarosław Kluczek
Duc in Altum
Coventry
www.ducinaltum.co.uk

Komentarze