Jak opłacić podatek za samochód po 1 października 2014
Papierowe dyski informujące o tym, że opłaciliśmy podatek od pojazdów odchodzą w przeszłość. Jednak nawet co drugi kierowca nie ma o tym pojęcia.
07:09 02/09/14 • 8127
Znane wszystkim kierowcom papierowe dyski, które w UK umieszcza się za szybą samochodu od 1921 roku znikną 1 października w ramach modernizacji Vehicle Excise Duty o której informował brytyjski rząd już w 2013 roku. Jednak z badań wynika, że połowa kierowców w Wielkiej Brytanii nie zdaje sobie sprawy z nadchodzących zmian. Jeżeli chcecie być na bieżąco ze zmieniającym się prawem zapraszamy do czytania...

Od kiedy nowe zasady wchodzą w życie?
Od 1 października 2014 kierowcy nie będą musieli trzymać papierowych dysków za szybą swojego samochodu.

Czy podatek od pojazdów dalej obowiązuje?
Tak! Kierowcy cały czas będą musieli opłacać podatek od pojazdów, zmienia się jedynie technologia - wszystko będzie się działo online i poprzez polecenia zapłaty.

Czy władze będą wiedziały, że nie zapłaciłem podatku?
Tak! Policja będzie mogła elektronicznie sprawdzić w bazie danych czy dany kierowca opłacił podatek. Należy też pamiętać, że grzywna za niezapłacenie podatku od pojazdów wynieść może nawet 1 tyś. funtów.

Jak będzie to działać?
Aby jeździć lub trzymać samochód na drodze trzeba będzie opłacić podatek od pojazdów, a DVLA w dalszym ciągu będzie wysyłać przypomnienie o ponowieniu wpłaty kiedy zbliżać się będzie termin ponownej zapłaty, tak samo jak dzieje się to obecnie.

Dotyczy to wszystkich typów pojazdu, w tym tych, które są zwolnione z płacenia podatku od pojazdów.

Zgłosić pojazd do opodatkowania lub wypełnić deklarację SORN (dla osób, które posiadają samochód jednak nie porusza się on po drogach publicznych) można online używając 16 cyfrowego numeru referencyjnego z monitu w sprawie podatku od pojazdów (V11) lub 11 cyfrowego numeru referencyjnego z karty drogowej pojazdu (V5C).

Jak można opłacić podatek od pojazdów?
Od 1 października 2014 roku podatek ten będzie można zapłacić także poleceniem zapłaty Direct Debit. Opcja ta będzie dostępna dla klientów, którzy będą opłacali podatek za okres od 1 listopada 2014 roku. Opłata będzie mogła być dokonywana rocznie, półrocznie lub miesięcznie.

Czy są wyjątki dla płatności poprzez polecenie zapłaty?
Tak, płatności te nie będą dostępne dla pojazdów rejestrowanych po raz pierwszy, flot pojazdów i samochodów ciężarowych.

Jak mogę sprawdzić status podatku samochodu?
Status podatku każdego samochodu można sprawdzić online podając numer rejestracyjny i markę. Dotyczy to także wypożyczonych samochodów.

Co kiedy kupię nowy samochód?
Od 1 października, przy kupnie nowego samochodu, podatek od pojazdów nie będzie mógł być przekazany razem z pojazdem. Kierowca będzie musiał opłacić nowy podatek przed użyciem samochodu.

Opodatkować pojazd można online przy użyciu New Keeper Supplement (V5C/2) fragmentu certyfikatu rejestracji pojazdów (V5C) lub używając automatycznego serwisu telefonicznego dostępnego 24/7. Alternatywnie, odwiedzając urząd poczty.

Co w przypadku sprzedaży samochodu?
Każdy kto sprzeda samochód po 1 października 2014 roku i powiadomi o tym DVLA automatycznie dostanie zwrot pieniędzy za każdy pełny opłacony a niewykorzystany miesiąc.


Źródło: Coventry Telegraph
Photo credit: janetmck / Foter / Creative Commons Attribution 2.0 Generic (CC BY 2.0)

Komentarze