Pierwsza w Coventry Polska Poradnia Rodzinna
Już niebawem otwarta zostanie w Coventry pierwsza Polska Poradnia Rodzinna.
20:06 04/06/14 • 9053
Początki są piękne. Wielka idylliczna miłość, rodem z brazylijskich seriali, romantyczne spotkania do późnej nocy, a nawet pierwszego świtu, kolacje do białego rana, ilu ludzi tyle scenariuszy. Mianownik jeden, zauroczenie, zafascynowanie, ściska w żołądku, motylki i innego rodzaju robale nie dają o sobie zapomnieć. Nie możesz spać, jeść, pracować, całymi długimi godzinami czekasz chwili, aż się znowu spotkacie. Mój partner jest ideałem, niczym nie splamionym, pozbawionym wad, czuły, kochający troskliwy. Zawsze w odpowiednim czasie i miejscu. Cóż więcej do szczęścia potrzeba? Już tylko decyzji jesteśmy razem. Razem zamieszkujemy, potem ślub, tak to sie teraz odbywa, czasem odwrotnie. Tak czy owak zakładamy rodzinę, bo przecież dwie osoby razem to już rodzina. Miesiąc miodowy trwa, u jednych dłużej u innych krócej. Przychodzi sprawdzian, wcześniej czy późnej w każdym związku jest taki czas, gdzie zaczynają się zgrzyty i problemy.

Zaczynamy częściej dostrzegać fakt, że nasz partner nie jest idealny, co więcej nasz partner to samo dostrzega w nas. Pierwsze niedokończone zdania, urwane myśli, niespełnione nadzieje, bardzo często nawet o nich nie mówimy trwając w oczekiwaniu na domyślność ze strony naszego partnera.

Nasze ideały, cele, dążenia idą gdzieś w kąt, brak czasu, brak motywacji, brak pieniędzy... prozaiczne i na pierwszy rzut oka proste rzeczy przyczyniać się zaczynają do rozkładu naszego wspólnego życia.

Gdzieś mijamy się myślowo, czasem intelektualnie. Coraz bardziej rysuje się nam obraz zupełnie innego człowieka, z którym jesteśmy, w sercu wołamy: gdzie się podział ten, którego poznaliśmy na romantycznej kolacji czy spacerze, gdzie jest to, co było kiedyś?

Konflikt w naszym związku zaczyna się od nas samych. Zaczynamy postrzegać i często to, co widzimy nie mieści sie w naszych kanonach. Często nie potrafimy tego wszystkiego zaakceptować. Powoli oddalamy się od siebie...

Cedzimy tematy do rozmowy, niepotrzebnie nie mówimy wszystkiego, zaczynają się tajemnice. Coraz bardziej w nasze życie wkracza oziębłość, zaczynamy się oddalać od siebie, ale i żyć obok, bez zainteresowania.

To pierwszy krok do zdrady. Od małego przemilczanego słowa, gestu, który być może nie został pokazany, budujemy w naszym związku nie tylko rozdzierający nas kanion, ale przepaść, w którą wpada nasze małżeństwo. Z idyllicznego obrazu sprzed lat, pozostają kłótnie, ciągłe awantury w gruncie rzeczy o sprawy mało istotne, zaczynamy sobie wręcz przeszkadzać. Uciekamy w używki, alkohol, Internet często tak modne w dzisiejszej rzeczywistości narkotyki. Przestajemy o siebie dbać, zamykamy się na otaczające nas piękno świata, skazując się na funkcjonowanie z dnia na dzień. Przestajemy robić cokolwiek. Czekamy! A machina obłędu, już w tym momencie naszego życia, sama zaczyna się napędzać. Zaczynamy krzywdzić się nawzajem, i pół biedy byłoby w tym gdybyśmy krzywdzili tylko siebie, ale obrywa się także naszym dzieciom. Okradamy ich z dobrych i pozytywnych emocji, z bezpieczeństwa i ciepła rodzinnego domu. Ta machina idzie dalej, bo przygotowujemy takim przykładem nasze dzieci do życia emocjonalnego, które owocuje, brakiem stabilizacji, problemów w nawiązywaniu relacji, mnożyć można w nieskończoność.

Czasem można rzec, że w takim momencie juz pozamiatane. Związku czy partnerstwa nie ma. Nie ma juz dawno nas.

Jesteśmy ze sobą bo... tych bo jak się okazuje w naszym życiu jest bardzo wiele. Bo rodzina, bo ludzie, bo dzieci, bo finanse, bo inne jeszcze najprzeróżniejsze bo...

nikomu nie przychodzi wtedy na myśl: może ja robię coś źle, zawsze stawiamy się w roli ofiary... to buduje nasze poczucie wyższości, a prawda leży głęboko po środku.

Czasem długo po rozstaniu czy rozwodzie, dochodzimy do wniosku, że przecież wszystko mogło wyglądać inaczej. Mogliśmy coś zrobić... zabrakło zwykłej rozmowy, zabrakło prawdy, szczerości... dochodzimy do wniosku, że nie możemy bez siebie żyć, zżera nas tęsknota. Ale często jest już za późno.

Czas stracony nigdy nie wróci. Nie żyjemy na próbę, ale raz jeden. Czasem los daje nam też tylko jedna szansę naprawy tego, co zrobiliśmy, lub tego co mogliśmy zrobić, a nie zrobiliśmy.

Czasem nie ma już żadnej szansy.

A wystarczyło tak niewiele.

Jesteśmy ludźmi, w pewien sposób ograniczonymi własnymi doświadczeniami, emocjami, tym co nas otacza i kształtuje.
Warto w tych kryzysowych sytuacjach, w których nie wiemy co robić, albo wszelkie nasze poczynania pełzną na niczym zapytać kogoś postronnego o radę.

Taki scenariusz dzisiejszej rodziny, borykającej się z wieloma trudnościami codzienności, od bagażu emocjonalnego z przeszłości, poprzez cała teraźniejszość, na która składać się mogą problemy emocjonalne, problemy seksualne, problemy wychowawcze i małżeńskie, po lęk o przyszłość naszej rodziny i naszych dzieci, rysuje się bardzo wyraźnie w otaczającej nas rzeczywistości. Do tego wszystkiego dochodzą używki i uzależnienia, nie tylko te powszechnie znane, typu alkoholizm, narkomania, hazard, ale różnego rodzaju uzależnienia od naszych wad i zachowań.


Po ponad dwóch latach funkcjonowania Domu Pomocy Psychologicznej i Terapii Uzależnień DUC IN ALTUM w Coventry, przychodzi czas na realizację następnego kroku naszej działalności. W czerwcu uruchamiamy pierwszą w Coventry PORADNIĘ RODZINNĄ. Czym będziemy się zajmować? Poradnia realizować będzie swoje zadania w obszarze: Profilaktyki (warsztaty, szkolenia, spotkania i odczyty, a także publikacje), Poradnictwa (w obszarze rodzin borykających się z wszelkiego rodzaju problemami), Terapii. W zakresie terapii oferujemy: Terapię małżeńską, Terapię rodzinną, Grupy wsparcia, Warsztaty i szkolenia.

Problematyka, jaką zajmie się poradnia dotyczy:
- rozwoju miłości małżeńskiej i rodzinnej,
- komunikacji interpersonalnej,
- przezwyciężania kryzysów i konfliktów osobistych, i rodzinnych,
- etycznego współżycia małżonków,
- wychowywania dzieci,
- umiejętnego przeżywania trudnych stanów emocjonalnych, dylematów i decyzji życiowych,
- problemów związanych z samotnością i starszym wiekiem,
- problemów związanych z życiem zawodowym, wypaleniem czy niezaradnością,
- wsparcia osób pozostających w wierności swemu małżonkowi po rozpadzie małżeństwa, czy rodziny,
- oraz wiele innych.

W Poradni Rodzinnej DIA, będziecie mogli skorzystać Państwo z fachowej pomocy psychologa, trenerów życia rodzinnego, uczestniczyć w grupach wsparcia, warsztatach czy szkoleniach. Informacje na temat aktualnych wydarzeń organizowanych w Poradni Rodzinnej DIA, dowiecie się Państwo z ogłoszeń na mojecoventry.pl, a także na facebook’u

Do współpracy zaprosiliśmy: Polską Przychodnie Lekarką i Polskie Biuro Prawne.

Poradnia Rodzinna DIA czynna będzie w każdy piątek w godzinach 17:00 – 19:00

DOM POMOCY PSYCHOLOGICZNEJ I TERAPII UZALEŻNIEŃ
Bell Green Shopping Centre, 18 Riley Square, (Polski Dom Kultury "ADSUM"), CV2 1 LS, Coventry.
tel: 07858399109
e-mail: info@ducinaltum.co.uk

Komentarze