National Scam Awareness Month – oszustwa listowne
W tym tygodniu kontynuujemy temat świadomości związanej z oszustwami i naciągaczami. Coventry Trading Standards i Coventry CAB skupiają naszą uwagę na przekrętach, których ofiarom możemy paść poprzez tradycyjną korespondencję.
12:05 12/05/14 • 6650
Na całym świecie oszuści wyłapują najbardziej podatnych członków społeczeństwa i "pracują" nad ich oszukaniem. Organizacje takie mają utworzone listy mailingowe kategoryzujące ludzi na osoby starsze lub w jakiś sposób podatne na oszustwa.

Jeżeli chodzi o oszustwa przy użyciu tradycyjnej korespondencji każdy z nas jest na nie narażony, jednak szczególnie osoby żyjące samotnie, bez dostępu do internetu lub innych mediów, które ostrzegają i raportują oszustwa. Osoby takie najczęściej są nagabywane poprzez listy do oddawania swoich pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące osoby, która odpowiedziała na list wysłany od oszustów umieszczane są na liście nazywanej "listą frajerów". Listy takie są później odsprzedawane innym naciągaczom na całym świecie. W rezultacie możemy otrzymywać dziennie nawet sto listów od różnego rodzaju oszustów.

Problem oszustw posługujących się tradycyjną korespondencją jest obecnie poważnym problemem, który powoduje problemy zarówno finansowe jak i psychiczne wśród milionów ludzi na całym świecie. Co więcej, osoby będące ofiarami takich działań, często nie zgłaszają tego władzom czy odpowiednim służbą.

Pieniądze wysyłane oszustom zapewniają im luksusowy styl życia, jednak organizacje zajmujące się taką działalnością finansują tymi pieniędzmi także handel narkotykami, nielegalną bronią i ludźmi.

Popularne formy przekrętów przy użyciu tradycyjnej poczty:

Loterie – listy obwieszczające wysokie wygrane na loteriach, nawet jeżeli ich odbiorca nigdy nie brał udziału w loterii. Odbiorcy takich listów proszeni są przed odebraniem nagrody o pokrycie kosztów administracyjnych lub związanych z wypłaceniem nagrody.

Zaliczki - listy oferujące duże kwoty pieniężne w zamian za pomoc w uzyskaniu pieniędzy z obcego kraju. Osobom tym obiecuje się część dużego przekazu za pomoc w realizacji transferu pieniędzy. Ofiary mogą być proszone o podanie szczegółów dotyczących ich konta bankowego, które następnie zostanie okradzione przez oszustów.

Jasnowidze i media - listy od rzekomych jasnowidzy i osób o zdolnościach nadprzyrodzonych, którzy ostrzegają swoje ofiary przed czekającymi ich niebezpieczeństwami, których mogą uniknąć dzięki dokonaniu opłaty. Wielu z nich nawet obiecuje swoim ofiarą świetlaną przyszłość, której szczegóły wyjawią w zamian za stosunkową opłatę. Osoby odpowiadające na takie listy otrzymują w zamian krótkie notatki lub w ogóle nic, a ich skrzynki pocztowe są celem kolejnych ataków.

Ofiarami tego typu przekrętów mogą stać się także przedsiębiorcy otrzymujący listy dotyczące zamówienia powierzchni reklamowej, którego oni nie realizowali lub fikcyjnego długu, który mają uregulować. Zawsze należy kwestionować tego typu korespondencję, nie należy również dokonywać wpłat dopóki nie otrzyma się dowodu złożenia zamówienia lub posiadania długu.

Co mogą zrobić ofiary przekrętów?:

1. Zgłosić to Action Fraud pod nr tel.: 0300 123 2040 lub na stronie www.actionfraud.police.uk

2. Zarejestrować się do Mailing Preference Service, która ogranicza liczbę niechcianych listów kierowanych pod nasz adres. Można tego dokonać na stronie www.mpsonline.org.uk lub telefoniczne: 0845 703 4599.

3. Usługa ‘Your Choice’ dostępna na stronie www.mpsonline.org.uk/mpsr/yourchoice blokuje pocztę, która nie jest adresowana bezpośrednio do nas.

4. Royal Mail dysponuje także systemem rezygnacji w którym możemy wybrać jakich materiałów nie chcemy otrzymywać - np. tych zaadresowanych do "Lokatora" (ang. Occupier). Dokonać tego możemy na stronie Royal Mail www.royalmail.com szukając ‘OPT OUT SERVICE’.

Osoby chcące otrzymać porady lub wytyczne dotyczące oszustw czy praw konsumenckich mogą skontaktować się z infolinią Citizens Advice: 08454 04 05 06.

Natomiast na adres Spot & Stop Scams Trading Standards, Freepost (CV681), Coventry CV1 1BR, można za darmo wysłać otrzymane niechciane listy.


Źródło: Coventry City Council
Photo credit: radialmonster / Foter / Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 2.0 Generic (CC BY-NC-SA 2.0)

Komentarze