Scams Awareness Month: Oszustwa Online
W tym tygodniu Coventry Trading Standards i Coventry CAB w ramach Miesiąca Świadomości o Oszustwach skupiają się na oszustwach online.
23:05 07/05/14 • 6811
Oszuści próbują na wiele sposobów wyłudzić od nas pieniądze i wykorzystują do tego celu wszystkie środki komunikacji - pocztę, telefony, wiadomości SMS, maile, niektórzy naciągacze potrafią nachodzić nas nawet w domach.

Jedną z najbardziej popularnych form oszustwa w sieci jest "phishing"- wyłudzanie poufnych informacji osobistych (np. haseł lub szczegółów karty kredytowej) przez podszywanie się pod godną zaufania osobę lub instytucję, której te informacje są pilnie potrzebne. Po otrzymaniu maila od oszustów podszywających się pod np. bank przekierowywani jesteśmy do strony na której mamy potwierdzić szczegóły naszego konta. Jednak strona do której nas przekierowano tylko imituje stronę banku, a w rzeczywistości służy do kradzieży naszych informacji, wyczyszczenia naszego konta lub (a często także) kradzieży tożsamości.

Coventry Trading Standards otrzymało wiele doniesień od mieszkańców o mailach informujących, że ich odbiorca ma prawo do dużej części posiadłości po dalekim zmarłym krewnym lub, że odbiorca wygrał zagraniczną loterię. W obu przypadkach wymagane jest od nas by najpierw wpłacić znaczącą ilość pieniędzy na pokrycie "podatków" lub "kosztów administracyjnych". Brytyjczycy stracili już tysiące funtów odpowiadając na tego typu prośby. Oczywiście nie istnieje żadna "nagroda" ani "spadek", nie ma także możliwości odzyskać swoich pieniędzy.

Kolejna forma oszustwa czeka użytkowników internetu na stronach randkowych, gdzie oszuści tworzą fałszywe profile by zbudować ze swoimi ofiarami przyjazną relację, a następnie proszą je o pieniądze potrzebne na terapie medyczne lub ważne sprawy rodzinne.

Istnieją także fałszywe strony, gdzie niczego nie podejrzewający konsumenci wypełniają aplikację o pożyczkę i proszeni są o dokonanie wstępnej płatności. Nie trzeba chyba dodawać, że taka "pożyczka" nigdy się nie materializuje.

Oto kilka prostych kroków dzięki którym będziemy mogli ustrzec się przed internetowymi oszustami:

1. Zawsze upewnij się, że używasz zabezpieczonych stron internetowych - szukaj na początkach adresów internetowych "https" (adres url znajduje się na górze okna przeglądarki internetowej) i symbolu kłódki.

2. Nie odpowiadaj na spam, nawet by wypisać się z listy mailingowej (unsubscribe). Nie klikaj także w żaden z linków podawanych w tych mailach.

3. Pamiętaj by mieć zainstalowane na komputerze aktualne oprogramowanie antywirusowe.

4. Jeżeli coś brzmi zbyt pięknie by być prawdziwe, to takie jest! Nie daj się zwieść na wielkie wygrane i duże okazje.

Mieszkańcy miasta mogą zapisać się do listy mailingowej Trading Standards na którą wysyłane są ostrzeżenia o najnowszych formach oszustw.

Dodatkowo, każdy może za darmo wysłać do Trading Standards otrzymane listowne próby oszustwa: Spot & Stop Scams Trading Standards, Freepost (CV681), Coventry, CV1 1BR. Zgłaszać oszustwa i próby ich dokonania można także Action Fraud pod nr tel.: 0300 123 2040.


Źródło: Coventry City Council
Photo credit: stevendepolo / Foter / Creative Commons Attribution 2.0 Generic (CC BY 2.0)

Komentarze