Wchodzi prawo pozwalające na dowiadywanie się o przeszłości partnera
Clare’s Law od poniedziałku będzie obowiązywać w Warwickshire. Dzięki temu prawu będzie można dowiedzieć się czy nasz partner w przeszłości był agresywny.
14:03 05/03/14 • 6941
W poniedziałek w hrabstwie zaczyna obowiązywać nowe prawo - Clare’s Law, które pomyślnie przeszło pilotaż w innych częściach Wielkiej Brytanii.

Dzięki temu prawo Warwickshire Police będzie mogła poinformować zainteresowane osoby o tym czy ich partner był w przeszłości notowany za zachowania agresywne.

The Domestic Violence Disclosure Scheme, znany jako Clare’s Law, zacznie obowiązywać w Warwickshire od poniedziałku, 10-tego marca. Projekt nosi swoją nazwę od Clare Wood, która została zamordowana w lutym 2009 roku w Salford przez swojego byłego chłopaka George'a Appleton'a. Kobieta nie była świadoma, że mężczyzna z którym się zadaje w przeszłości dopuszczał się przemocy wobec kobiet.

Dzięki nowym regulacjom każdy będzie miał prawo wystąpić do policji z zapytaniem o to czy nowy lub obecny partner w przeszłości był notowany za zachowania agresywne. Jeżeli policyjna dokumentacja wykaże, że danej osobie może grozić przemoc domowa, policja może rozważyć ujawnienie jej poufnych policyjnych informacji.

Warwickshire Police podkreśla, że informacje będą ujawniane jedynie wtedy, gdy będzie to zgodne z prawem, proporcjonalne do okoliczności i konieczne. Jednocześnie policja cieszy się, że będzie miała nowe środki do wykorzystania w walce z przestępczością domową, dzięki którym potencjalnie narażone osoby będą mogły podejmować świadomie decyzje o swoim bezpieczeństwie.

Każda osoba, która obawia się że jej partner w przeszłości mógł wykazywać agresywne zachowania może odwiedzić najbliższy komisariat policji lub zadzwonić pod nr 101.

Więcej informacji znajduje się na stronie www.talk2someone.org.uk lub na infolinii Warwickshire Against Domestic Abuse: 0800 408 1552, która jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 - 21:00pm i w soboty od 8:00 do 16:00.


Źródło: Coventry Telegraph
Photo credit: Asar_mz / Foter / CC BY-SA

Komentarze