Kampania: Get tested, get treated. HIV – We can beat it!
W związku z National HIV Testing Week radni oraz organizacje społeczne i zdrowotne z Coventry przypominają o tym jak ważne jest wczesne wykrycie wirusa HIV.
14:11 25/11/13 • 8283
Obecnie na terenie UK około 100 tys. osób żyje z wirusem HIV – to trzykrotnie więcej niż jeszcze 10 lat temu. Co więcej, prawie jedna czwarta z nich nie wie, że jest nosicielem wirusa. Niestety w przypadku późnej diagnozy jest dziewięć razy bardziej prawdopodobne, że dana osoba umrze w przeciągu rok od otrzymania wyników badań. Większość zarażeń wirusem HIV w Wielkiej Brytanii jest powiązane z faktem, że nosiciel nie jest świadomy tego, że jest zarażony. W szczególnej grupie ryzyka są osoby pochodzące z krajów o wysokim wskaźniku zarażeń HIV oraz mężczyźni mający kontakty seksualne z mężczyznami.

Niestety statystyki wskazują, że w Coventry 61% osób u których diagnozuje się HIV jest zdiagnozowanych późno. Średnia dla UK wynosi 47%.

Podczas National HIV Testing Week, organizatorzy chcą uzmysłowić ludziom, że obecnie HIV nie jest chorobą jaką było kiedyś. Dzisiaj można łatwo uniknąć zarażenia wirusem stosując prezerwatywy, diagnozuje się go prostym badaniem krwi. Jeżeli wirus zostanie wykryty wczesne leczenie jest bardzo efektywne, długość życia nosicieli może być bliska przeciętnej długości zdrowego człowieka, a leczenie, które jest darmowe, może zakładać przyjmowanie każdego dnia tylko jednej tabletki.

Od lat centrum Terrence Higgins Trust z Coventry oferuje poufne, nie wymagające rejestracji badania HIV w poniedziałki w godzinach od 17:00 do 20:00. W inne dni tygodnia wymagana jest rejestracja. Badanie krwi przeprowadzane jest za pomocą nakłucia palca, a jego wyniki dostarczane są w przeciągu 20 minut. Osoby poddające się testom otrzymują od centrum informacje i wsparcie przed i po badaniu. Jeżeli testy wypadnie pozytywnie dana osoba jest natychmiastowo kierowana do specjalistycznej kliniki. Terrence Higgins Trust dostarcza również darmowych prezerwatyw oraz informacji i porad dotyczących bezpiecznego seksu.

Informacje i porady oraz wiadomości dotyczące lokalnych punktów gdzie można się przebadać w kierunku wirusa HIV można otrzymać kontaktując się z Terrence Higgins Trust dzwoniąc pod (02476) 229292 lub mailowo: info.coventry@tht.org.uk.


Dodatkowo przy City of Coventry Health Centre działa Integrated Sexual Health Service, które dostarcza specjalistycznych usług związanych ze zdrowiem seksualnym. Jest ono otwarte od poniedziałku do piątku od 8:30 oraz w soboty od 11:00. Aby skorzystać z ich usług można się telefonicznie umówić na wizytę dzwoniąc pod nr: 0300 020 0027, lub przyjść do kliniki i skorzystać z niej bez rejestracji.


Źródło: Coventry City Council

Photo credit: hunter.gatherer / Foter.com / CC BY-NC-SA

Komentarze