Porady: bezpieczeństwo gazowe
Każdego roku setki ludzi na terenie UK zatruwa się tlenkiem węgla. Jest to jeden z bardziej niebezpiecznych gazów. Nie można go zobaczyć, poczuć czy powąchać, a zabijać potrafi bardzo szybko i bez ostrzeżenia. Dlatego tak ważne jest by dbać o dobry stan instalacji gazowych.
19:10 07/10/13 • 10074
Źle dopasowane i słabo serwisowane urządzenia gazowe mogą spowodować wycieki gazu, pożary, eksplozje, a także zatrucie tlenkiem węgla. Oto lista prostych porad, które mogą pomóc uniknąć niebezpieczeństw związanych z instalacją gazową:

- Sprawdzaj swoją instalację gazową każdego roku – instalacje gazowe powinny być sprawdzane co roku i regularnie serwisowane przez inżyniera zarejestrowanego w Gas Safe. Lokatorzy wynajmujący mieszkania powinni się upewnić, że ich landlord dopilnował tego obowiązku.

- Sprawdź czy osoba dokonująca przeglądu ma odpowiednie kwalifikacje – przeglądów instalacji gazowych mogą dokonywać jedynie osoby zarejestrowane w systemie Gas Safe. Można to sprawdzić na stronie Gas Safe Register lub dzwoniąc pod nr tel.: 0800 408 5500.

- Sprawdź kartę ID fachowca dokonującego przeglądu – Na odwrocie karty identyfikacyjnej (Gas Safe Register ID card) widnieją informacje o tym do jakich czynności ma uprawnienia dana osoba, sprawdź czy kompetencje danej osoby pokrywają się z tym jakie prace ma ona wykonać.

- Sprawdź czy urządzenie działa poprawnie – zwróć szczególną uwagę na płomienie - powinny one być jasne, żwawe i niebieskie, jeżeli są żółte lub pomarańczowe i ospałe poproś o przegląd urządzenia. Innymi alarmującymi sygnałami są czarne ślady na lub wokół urządzenia i zbyt duże skraplanie wody w pomieszczeniu.

- Zapamiętaj sześć oznak zatrucia tlenkiem węgla: bóle głowy, zawroty głowy, duszności, nudności, upadek i utrata przytomności.

- Sprawdź czy masz w domu słyszalny alarm przeciw tlenkowi węgla – dzięki temu szybciej wykryjesz czy na terenie domu ulatnia się tlenek węgla.


Więcej informacji na temat porad związanych z bezpieczeństwem gazowym można znaleźć na stronie Gas Safe Register lub dzwoniąc na darmową infolinię: 0800 408 5500.

Warto pamiętać także, że instalacje gazowe w budynkach komercyjnych takich jak restauracje czy kawiarnie również muszą być instalowane, serwisowane i regularnie przeglądane przez osoby w tej dziedzinie kompetentne. Firmy mogą w tej kwestii uzyskać informację i poradę na stronie Health & Safety Executives .

Informacje dotyczące bezpieczeństwa gazowego dla firm w Coventry można uzyskać również w Coventry City Council w zespole Food & Safety tel.: 024 7683 1850.Photo credit: bufivla / Foter / CC BY-NC-ND

Komentarze