Pomoc w walce z nałogiem – rzucanie palenia w Wielkiej Brytanii
Osoby uzależnione od palenia papierosów, które choć raz próbowały rzucić swój nałóg wiedzą jak ciężki może być ten proces. Częste rozdrażnienie i brak skupienia w trakcie pierwszych dni i tygodni abstynencji jest powodem, dla którego palacz wraca do nałogu. W UK można skorzystać z profesjonalnej pomocy medycznej i rad specjalistów w tym temacie.
22:03 24/03/13 • 10041
Choć rzucanie palenia nie jest prostą sprawą, może mieć wiele korzyści. Jednak przed przystąpieniem do działania w tym temacie warto się do tego przygotować. Naturalne jest, że nie zerwiemy z nałogiem z dnia na dzień, jednak na początek należy zastanowić się czy jesteśmy gotowi na taki krok. Bywa, że nawet, jeśli uda ci się nie palić przez kilka dni lub tygodni wracasz z powrotem do nałogu. Nie należy się tym przejmować, każda próba może być ciężka. Musisz zrobić wtedy krótką przerwę, nabrać sił i spróbować jeszcze raz. W UK, jeśli wyrazisz taką chęć, uzyskasz pomoc przy rzucaniu palenia. Obecnie możesz skorzystać z metod farmakologicznych lub poradni dla osób uzależnionych od nikotyny.

Jak wygląda pomoc farmakologiczna?
Obecnie mamy dwie metody takiego leczenia na terenie Wielkiej Brytanii - nikotynowa terapia zastępcza (NRT) i bupropion (Zyban).

1.NRT - dostarcza twojemu organizmowi nikotynę, ale pozbawioną niebezpiecznych substancji smolistych oraz tlenku węgla, które zawiera dym tytoniowy. Zastępuje nikotynę z tytoniu, równocześnie łagodząc głód nikotynowy. Kiedy przyzwyczajasz się do stanu, w którym to ty rządzisz, a nie papieros odstawiasz NRT. Co ważne, NRT jest o wiele bezpieczniejsze i mniej uzależniające niż papierosy, ponieważ dostarcza ci „nikotynę” w czystej postaci, bez zanieczyszczeń. Jest dostępny bez recepty.

Jakie są rodzaje NRT?
- Plastry nikotynowe – Bardzo łatwy w użyciu. Wystarczy przykleić jeden każdego ranka (wystarcza do noszenia przez 16 lub 24 godziny, posiada różną siłę działania). Nałogowi palacze powinni zaczynać kurację od plastrów z najwyższą dawką.
- Tabletki – Możesz kontrolować przyjmowaną dawkę nikotyny. Tabletka rozpuszcza się po włożeniu jej pod język.
- Pastylki do ssania – Działa podobnie jak tabletka czy guma antynikotynowa. Sam decydujesz o dawce.
- Guma antynikotynowa - Występuje w 2 mg i 4 mg dawkach oraz w różnych smakach. Na początku może być nieprzyjemna, jednak po około tygodniu można przywyknąć do smaku. Nałogowi palacze zaczynają leczenie od wyższej dawki.
- Inhalator – Jeśli brakuje ci palenia, jako wykonywanej czynności, może być to bardzo dobre rozwiązanie. Przede wszystkim ten mały przedmiot zajmie twoje ręce, a dawka wdychanej nikotyny jest podobna jak w gumie.
- Spray do nosa – Dobry dla nałogowych palaczy. Nikotyna w spreju wchłania się błyskawicznie w momencie aplikacji. Mogą pojawić się jednak podrażnienia jamy nosowej.

2. Zyban – jest to nazwa handlowa chlorowodorku bupropionu o przedłużonym uwalnianiu (SR). Występuje w postaci tabletki i jest sprzedawany jedynie na receptę wystawioną przez twojego GP. W trakcie stosowania ma swoje efekty uboczne tj. bezsenność, bóle głowy, depresja i pocenie się, jednak występują w małym stopniu. Zażywasz go w trakcie palenia, ponieważ zgromadzenie w organizmie odpowiedniej ilości leku trwa pewien czas. Papierosy odkładasz po około tygodniu zażywania. Zanim otrzymasz receptę na ten lek, lekarz drobiazgowo zapozna się z twoją historią medyczną, aby sprawdzić czy możesz zażywać Zyban.

Innym sposobem na rzucenie palenie mogą być ośrodki pomocy, które specjalizują się w tym temacie. Informacje na temat najbliższej placówki możesz uzyskać przede wszystkim u swojego lekarza pierwszego kontaktu. Pamiętaj, że większe wsparcie w trakcie kuracji zaowocuje jej lepszymi wynikami. O pomoc możesz zwrócić się również dzwoniąc na infolinię Smokeline - 0800 84 84 84. Doradca, siedem dni w tygodniu od 8:00 do 22:00 udzieli ci niezbędnych informacji na temat ośrodków terapeutycznych w twoim mieście lub sposobów, które pomogą ci zerwać z nałogiem.

Dagmara Kokocińska

Więcej na: http://www.canstopsmoking.com/

Komentarze