Wielkanocne tradycje w UK
Jak wygląda Wielkanoc w Polsce, każdy z rodaków wie. Jednak jak to wiekowe święto kultywują mieszkańcy Zjednoczonego Królestwa? Od czekoladowych jajek po toczenie jajka w parku. Wiele tradycji związanych z tą uroczystością odbiega od naszej kultury. Nie znaczy to, że są gorsze…
00:03 18/03/13 • 10643
Zapewne każdy z was wie, jak wyglądają tradycyjne Święta Wielkiej Nocy w Polsce. Święcenie jajek w kościele, suto zastawiony stół, na którym króluje baranek, zajączek i kurczaczek. Wiele jest w naszej kulturze symboli i tradycji, których na pewno nie może zabraknąć. Mieszkańcy Wielkiej Brytanii jednak trochę inaczej odnoszą się do tego wiekowego święta. Historia ich tradycji sięga czasów, gdy chrześcijaństwo nie było jeszcze znane. Nazwa Wielkanoc (ang. Easter) wzięła się od imienia anglo-saskiej bogini wiosny – Eostre. Jej głównymi symbolami było szczęście, narodziny i płodność. Dawniej Święta Wielkiej Nocy w krajach celtyckich, kojarzone były z pożegnaniem zimnych dni i przywitaniem wiosennej aury. Na tę okazję rozpalano wielkie ognisko by, chociaż na pewien czas przegonić zimę. Ponadto okazją do świętowania nie było tylko nadejście wiosny, ale również koniec postu. W XVIIw. istniał zwyczaj, rozdawania pieniędzy w Wielki Czwartek. Dziś tradycja ta wygląda nieco inaczej. Podczas corocznej ceremonii Royal Maundy, Królowa obdarowuje zasłużone kobiety i mężczyzn (liczba osób zależy od wieku Królowej) czerwonymi i białymi portfelami. W ich wnętrzu znajdują się specjalnie wybijane na tę okazję monety – symbol zasłużenia dla społeczeństwa.

Jak jednak współczesne społeczeństwo celebruje Święta Wielkiej Nocy w Zjednoczonym Królestwie? Przede wszystkim w trakcie ich trwania, mamy dni wolne od pracy. Tegoroczny odpoczynek rozpoczynamy 29 marca. W Polsce jest to Wielki Piątek, na Wyspach – Good Friday. W Polsce ostatnim dniem Świąt jest znany wszystkim „lany poniedziałek”. W Anglii również świętowanie kończy się w poniedziałek, jednak nasza tradycja nie jest stosowana na ziemiach brytyjskich, tutaj obchodzimy - Easter Monday. Niestety w dzisiejszych czasach Święta Wielkanocne mają na Wyspach charakter komercyjny. Są kojarzone przede wszystkim z licznymi wyprzedażami. Głównym symbolem tego święta w Wielkiej Brytanii jest „Easter Bunny”. Niestety brytyjski króliczek, nie ma zbyt wiele wspólnego z chrześcijańskim zajączkiem wielkanocnym. Dla dzieci jest on przede wszystkim symbolem drobnych upominków w postaci słodyczy. Niedziela Wielkanocna dla wielu Brytyjczyków jest bardzo rodzinnym dniem. Spotykają wtedy na śniadaniu w gronie najbliższych, natomiast po nim wybierają się do kościoła lub na spacer, (jeżeli aura sprzyja). W niektórych częściach Wielkiej Brytanii mieszkańcy mają bardzo ciekawy zwyczaj. Chodzi tu o zawody w toczeniu jajek z górki. Ma to również chrześcijańskie odniesienie. Turlanie jajka symbolizuje odkrywanie kamienia do groty, w której spoczywało ciało ukrzyżowanego wcześniej Jezusa. Ostatecznie wygrywa osoba, którego jajko przetrwa zabawę.

Podobnie jak w Polsce, jajka są główną atrakcją wielkanocnego stołu. Należy jednak pamiętać, że Brytyjczycy już jakiś czas temu zrezygnowali z kolorowych pisanek na rzecz czekoladowych jajek. Nie zdziwcie się również, gdy usłyszycie od anglika, że na Święta Wielkiej Nocy wyjeżdża gdzieś. Wiele rodzin w tych dniach wybiera się poza granice kraju, najczęściej w cieplejsze zakątki świata, jeżeli oczywiście uda się wziąć kilka dni urlopu przed Świętami. Kuchnia Zjednoczonego Królestwa w ciągu tych czterech dni również rządzi się swoimi prawami. Oprócz popularnych czekoladowych jajek, można kupić bułeczki z charakterystycznym krzyżem, pieczone specjalnie na tą okazję. Simnel cake – ciasto pokryte warstwą masy marcepanowej. Można je poznać po 11 marcepanowych kulkach umieszczonych na wierzchu. Dlaczego akurat taka liczba? Ponieważ apostołów, bez Judasza było jedenastu. Brytyjczycy uważają, że za swoje zachowanie, akurat ten uczeń Jezusa nie zasługuje na żadne słodkości.

Dagmara Kokocińska

Więcej na:
- http://www.twojaeuropa.pl/1495/wielkanoc-w-wielkiej-brytanii-i-irlandii
- http://www.weekendnotes.com.au/easter-traditions/

Komentarze