Birmingham – druga Wenecja
Chcielibyście zabrać gdzieś rodzinkę? Lub samemu zwiedzić kolejne ciekawe miejsce na mapie Wielkiej Brytanii? Polecimy wam wycieczkę do Birmingham. Wiele atrakcji, które znajdują się w obrębie miasta, nie pozwoli wam się nudzić.
20:03 10/03/13 • 15380
Birmingham w hrabstwie West Midlands to jeden z ważnych ośrodków przemysłowych. Co warto wiedzieć o nim? Zanim spakujesz plecak i wyruszysz na podbój nowego miasta udzielimy Ci kilku wartościowych wskazówek, co warto zobaczyć. Zacznijmy więc od historii. Pierwsze wzmianki o Birmingham odnajdujemy w roku 1086 zapisane w Domesday Book. Nie była to jeszcze wtedy rozległa metropolia, a jedynie mała osada, która została utworzona wokół rzymskiego obozu wojskowego. W miarę czasu, gdy angielska rewolucja przemysłowa dała o sobie znać, rozpoczął się jego rozkwit. Prawa miejskie uzyskało jednak dopiero w 1889r. W czasie II wojny światowej miasto stało się celem niemieckich ataków bombowych, ale na szczęście przetrwało wojenny kryzys i dziś możemy podziwiać jego liczne atrakcje.

Codziennie do godziny 17: 00 możemy zwiedzić Birmingham Museum & Art Gallery. Dla koneserów sztuki będzie to nie lada gratka, ponieważ w muzealnych zbiorach odnajdą największą na świecie kolekcję Edwarda Burne-Jones’a. Mamy również coś, co zadowoli niejednego turystę żądnego wiedzy - Birmingham Thinktank. Jest to muzeum poświęcone nauce. Na 10 piętrach znajdziecie liczne galerie tematyczne. Będziecie mieli również okazję przenieść się do magicznego świata gwiazdozbiorów w lokalnym planetarium. Przemierzając dalej ziemie Birmingham nie zapomnijcie odwiedzić Sarehole Mill. Jest to XVIII-wieczny młyn wodny, niestety czynny dla zwiedzających jedynie od 8 kwietnia do 29 października (bez poniedziałków) w godzinach od 11.30-16.00. Dla osób, które nie odwiedzą w tym czasie miasta, mamy atrakcję zastępczą. 300 metrów od młyna znajduje się dom, w którym przez krótki okres czasu zamieszkiwał jeden ze światowej sławy pisarzy J.R.R. Tolkien. Podobno panorama z widokiem na XVIII-wieczną budowlę była tuż za jego oknem.

Jedną z najpopularniejszych atrakcji Birmingham jest National Sealife Centre. To wielkie akwarium, które w swojej ofercie posiada ponad 60 różnych wystaw. Może poszczycić się również akrylowym tunelem, który pozwoli na podziwianie przeróżnych gatunków rekinów, żółwi i innych stworów morskich. Dla fanów footballu również coś się znajdzie. Mianowicie Stadion Villa Park, największy obiekt sportowy w Anglii. Teraz czas na płeć piękną. Która z Pań nie lubi błyskotek? Dla tych, które kochają patrzeć na złotnicze dzieła sztuki polecamy odwiedzenie Jewellery Quarter. Nie jest to jeden sklep, a cała dzielnica złotników. Na skalę Europejską jest obecnie największym ośrodkiem złotniczego fachu. Oglądaliście kiedyś film „Willy Wonka i fabryka czekolady”? Jeśli nie, to zapewne wasze dzieci świetnie znają króla czekolady. W Birmingham również znajdziecie czekoladowy raj - Muzeum historii czekolady oraz firmy Cadbury. Może nie przypomina bajkowej fabryki słodkości, ale na pewno dowiecie się jak wyglądają poszczególne etapy produkcji smaku dzieciństwa. Muzeum znajduje się w dzielnicy Bournville i jest jedną z największych atrakcji w Anglii. Z ciekawostek, które koniecznie powinniście wiedzieć o mieście jest jego budowa. Birmingham jest miastem podobnym do Wenecji. W jego obrębie znajduje się wiele kanałów wodnych, które jednak swoją długością pobiły system weneckiej kanalizacji – 114 mil.

Choć w Birmingham jest jeszcze wiele miejsc, które warto zwiedzić, chcieliśmy przedstawić wam te, których na pewno nie może zabraknąć podczas wizyty w mieście. Dla osób, które chcą znaleźć coś dla siebie, proponujemy odwiedzenie poniższych stron, które również podadzą wam gotowy przepis na dobrą zabawę w Birmingham.

- http://birmingham.lovetotravel.pl/
- http://visitbirmingham.com/

Dagmara Kokocińska

Komentarze