Skrawek przeszłości we współczesności – Stratford-upon-Avon
Malownicza miejscowość w elżbietańskim stylu. Możesz w jednej chwili przenieść się duchem i ciałem do czasów, w których to Shakespeare i jego rodzina spacerowali alejkami Stratford-upon-Avon.
19:03 09/03/13 • 10759
Wiele jest miejsc do zwiedzania w okolicy. Jednak, jeśli zależy wam na spokojnym spacerze w duchu prawdziwej angielskiej historii, zapraszamy do Stratfort-upon-Avon w hrabstwie Warwickshire. Jest to miasteczko, które prawa miejskie otrzymało w 1196r. od króla Ryszarda I. Na tamte czasy, była to przepustka do lepszego życia i większego rozwoju. Jak wynika ze źródeł, w XIV w. miejscowość ta stała się „centrum handlowym w regionie”. Co jednak składa się na prawdziwą sławę Stratford nad rzeką Avon? Przede wszystkim nie jest to zwykłe miejsce. Tam właśnie urodził się i wychowywał ojciec angielskiego dramatu William Shakespeare. Główną atrakcją, jaką można odwiedzić będąc na ziemiach Stratford, jest jego rodzinny dom. Przekraczając jego progi, macie wrażenie, jakby drzwi tego niewielkiego budynku, były bramą do przeszłości. Mieszczanie w tradycyjnych strojach, mnóstwo akcesoriów przypominających dawne dzieje i język, którym odnoszą się do zwiedzających mogą wywołać lekki szok w połączeniu z fascynacją. Władze miasta, a przede wszystkim organizacja odpowiedzialna za zabytki, skrupulatnie dbają o zachowanie klimatu XVI wiecznej Anglii. Co jakiś czas na ziemi Shakespeare’a mają miejsce inscenizacje, które przyciągają rzesze turystów głodnych przeżycia czegoś niespotykanego. Dom dramatopisarza nie jest jedyną atrakcją.

Przejdźmy zatem w głąb elżbietańskiego miasteczka. Dużą popularnością cieszy się Stratford Canal, który w swej historii pamięta momenty załamania, czyli groźbę jego zamknięcia. Jednak 11 lipca 1964r. zakończono prace nad jego odbudową i został ponownie otwarty przez Królową Matkę. Na południu łączy rzekę Avon, natomiast na północy kanał Wolcester & Birmingham. Do dnia dzisiejszego przetrwało wiele elementów historycznej zabudowy miasteczka. Jedną z głównych atrakcji jest Nash’s House. Znajduje się w nim muzeum historii Stratford, którego nie możecie ominąć. W dzielnicy Stratford – Shottery znajdziecie budynek, który swoją niecodzienną formą zainteresuje nawet najbardziej wybrednego turystę. Jest to dom rodzinny żony Shakespeare’a z 1460r. Dzisiejszą dachówkę zastępuje tradycyjna strzecha, a wszystko w otoczeniu malowniczego ogrodu. Zapewniamy - poczujecie się jak w bajce. Zauważcie, że duża ilość zabytkowej zabudowy, która mieści się w granicach miasta związana jest z życiem dramaturga. Przedstawiamy więc kolejny dom, którego właścicielem był zięć Shakespeare’a – John Hall. Budynek nosi nazwę Hall’s Croft. Po przejściu wąskimi uliczkami Stratfort-upon-Avon, zapraszamy was w jeszcze jedno miejsce, tym razem nieco starsze, bo z XIIIw., jednak równie niezwykłe. Holy Trinity Church przedstawia prawdziwy angielski styl gotycki. Ten niewielkich rozmiarów kościół, do którego prowadzą małe, lecz masywne drzwi również związany jest z dramaturgiem. Można powiedzieć, że miejsce to symbolizuje początek i koniec jego życia. Został w nim ochrzczony i pochowany. W podziemnej kaplicy gotyckiego kościółka, w zdobionym sarkofagu, spoczywa ciało Shakespeare’a. Duża część zabytków w miasteczku nad rzeką Avon jest obecnie pod opieką organizacji Shakespeare Birthplace Trust, której zadaniem jest dbanie o ich kondycję i promocję.

Dla osób, które chciałyby przekonać się, jak wygląda kolebka twórczości angielskiego dramatopisarza, proponujemy odwiedzenie strony wymienionej przez nas organizacji. Znajdziecie tu cenniki, rozkład imprez i opisy miejsc, których nie może zabraknąć na mapie waszej historycznej wyprawy:

- http://www.shakespeare.org.uk/visit-the-houses/plan-your-visit.html
- http://www.stratford.cba.pl/index.html

Dagmara Kokocińska

Komentarze