Niania czy przedszkole? Pomoc w opiece nad dzieckiem.
W życiu każdego rodzica przychodzi ten moment, kiedy musi czasem skorzystać z pomocy nad dzieckiem. Nie mówimy tu jednak o babci czy dziadku, którzy bez wątpienia są gotowi na taką pomoc, ale o przedszkolach lub opiekunkach.
21:02 24/02/13 • 10627
Z czego konkretnie może skorzystać rodzic, który potrzebuje pomocy w opiece nad dzieckiem? Jedną z pomocnych instytucji w tym temacie są bez wątpienia przedszkola. W Wielkiej Brytanii nauka przedszkolna dla malucha od 3 do 4 roku życia jest darmowa, chyba że korzystasz z prywatnej placówki. Finansowaniem edukacji naszego dziecka zajmują się władze oświatowe oraz samorządy lokalne. Jako rodzic, chcemy dla naszej pociechy jak najlepiej, dlatego władze mają obowiązek zapewnić mu 475 godzin edukacji przedszkolnej rocznie, czyli zajęcia przez pięć dni w tygodniu po około 2,5 h. Zaznaczamy jednak, że szczegóły co do ilości i długości zajęć dla maluchów są ustalane przez poszczególne placówki. Władze odpowiedzialne za przedszkola w Wielkiej Brytanii starają się jednak zachęcać placówki oświatowe do elastycznych rozwiązań, które będą miały na uwadze różne okoliczności, np. pracę rodziców. Czasami jednak warto skorzystać z placówek prywatnych, które mają w swojej ofercie dogodne wyjścia jeśli chodzi o godziny i częściej uwzględniają wyjątkowe okoliczności. Kiedy jednak następuje ten szczególny czas, gdy nasza pociech powinna rozpocząć edukację przedszkolną? Jest kilka terminów i zazwyczaj zależą od tego kiedy dziecko się urodziło:
- dzieci, których 3 urodziny przypadają między 1 marca a 31 sierpnia, kwalifikują się do wolnego miejsca od początku sierpnia w roku szkolnym po ich 3 urodzinach
- dzieci, których 3 urodziny przypadają między 1 września a 31 grudnia, kwalifikują się do wolnego miejsca od początku stycznia w roku szkolnym po ich 3 urodzinach
- dzieci, których 3 urodziny przypadają między 1 stycznia a ostatnim dniem lutego kwalifikują się do wolnego miejsca od początku kwietnia w roku szkolnym po ich urodzinach.

Aby zapisać dziecko do odpowiedniej placówki wystarczy udać się do niej i spytać o szczegóły przyjęcia. Jak wcześniej wspomnieliśmy, przedszkole dla naszego malucha jest bezpłatne. Czasami są pobierane niewielkie opłaty za przekąski lub dodatkową opiekę.
Jeżeli jednak na czas pracy nie masz zaufanej osoby, która mogłaby podjąć się opieki nad twoim dzieckiem możesz skorzystać z usług opiekunki. Z tego rozwiązania najczęściej korzystają rodzice, których pociecha nie ukończyła jeszcze trzeciego roku życia. Są jednak różne opiekunek :
- Au pair – czyli opiekunka mieszkająca z rodziną
- Childminder – opiekunka dojeżdżająca

W przypadku pierwszej opcji, niania żyje z nami jak członek rodziny. Rozwiązanie to wybierane jest w przypadku chęci stałej dyspozycji opiekunki. Często korzystają z tego młode dziewczyny, które chcą rozwiązać jednocześnie problem zatrudnienia i zakwaterowania. Oznacza to również mniejsze koszta niż w przypadku niani dojeżdżającej - w zamian za opiekę nad dzieckiem zapewniamy zakwaterowanie i wyżywienie.
Odnośnie niani dojeżdżającej musimy liczyć się z kosztem opieki na godzinę. Zazwyczaj każda z profesjonalnych opiekunek ma własne wymagania co do ceny w określonych ramach czasowych. Jeżeli jednak chcemy sprawdzić, czy osoba której powierzamy opiekę nad naszym dzieckiem jest godna zaufania, możemy poprosić ją o referencje. Jest również w Wielkiej Brytanii instytucja, która zajmuje się sprawdzeniem, czy dana niania jest odpowiednio przygotowana do swojego zawodu - Council for Awards in Children’s Care and Education (CACHE). Wystawiają oni certyfikaty tj. :
- Certificate / Diploma in Childcare and Education (dla opiekunek, które mogą pracować z dziećmi, które nie osiągnęły jeszcze 8 roku życia oraz dzieci niepełnosprawnych);
- Level 3 Diploma in Home-based Childcare (dla opiekunek pracujących z dziećmi do 16 roku życia);
- BTEC National Certificate / Diploma in Early Years (dla opiekunek pracujących z najmłodszymi dziećmi);

Istnieje możliwość ubiegania się o zwrot kosztów z tytułu opieki nad dzieckiem (ChildCare Element). Jednak zanim zapiszesz malucha do przedszkola lub skorzystasz z pomocy profesjonalnej opiekunki, dowiedz się czy każde z nich posiada registration number. Mianowicie czy są zarejestrowani w lokalnych urzędach. Tylko na tej podstawie możesz skorzystać ze zwrotu.

Dagmara Kokocińska

Komentarze