Potrącenie z wypłaty – kiedy musisz zareagować
Jeżeli mieliście kiedykolwiek problem z wypłatą od pracodawcy w Wielkiej Brytanii, warto sprawdzić, czy problem ten przypadkiem nie stoi na granicy prawa. Pracodawca może zatrzymać część waszego dochodu, ale jedynie w niektórych przypadkach.
20:02 18/02/13 • 11274
Przez potrącenie wynagrodzenia, możemy rozumieć zatrzymanie części lub całości wypłaty. Kiedy taka sytuacja nie jest zgodna z prawem? Otóż, jeżeli firma nie zapłaciła ci wcześniej uzgodnionej sumy lub gdy w ogóle nie otrzymałeś wypłaty w danym terminie, jest to potrącenie niezgodne z prawem. Masz również prawo odwołać się, gdy na twoim koncie nie pojawią się pieniądze z zasiłku macierzyńskiego, chorobowego lub wychowawczego i za okres gdy przebywałeś na urlopie. Jeżeli któraś z powyższych możliwości, kiedykolwiek spotkała cię lub spotka pamiętaj, że najprawdopodobniej firma działa niezgodnie z prawem.
Są jednak okoliczności, w których potrącenie z wynagrodzenia jest dozwolone:
- przede wszystkim jest to podatek od wynagrodzenia oraz składka na ubezpieczenie zdrowotne
- potrącenia, które wcześniej zostały ustalone między pracodawcą, a zatrudnionym
- spłata kredytu studenckiego
- potrącenia z tytułu nakazu sądowego
- również w przypadku gdy pracownik wyraził pisemną zgodę na odjęcie pieniędzy z wypłaty

Jednak co w sytuacji, gdy chcielibyśmy dochodzić swoich praw z tytułu niesłusznego potrącenia? Przede wszystkim należy podjąć rozmowę z pracodawcą. Możliwe, że na tym etapie uda się odzyskać zaległą wypłatę lub jej część. Podstawową rzeczą do walki o swoje prawa jest odcinek z wypłaty, w którym widnieje informacja o potrąceniu. Jeżeli pracodawca nie przekazał ci takiego dokumentu, jak najbardziej masz prawo upomnieć się o niego. Jeżeli jednak rozmowa z przedstawicielem firmy nic nie da, możesz wkroczyć na drogę prawną. Należy zacząć od przekazania pracodawcy listu w formie zażalenia, w którym dokładnie opiszesz swoją skargę. Pismo należy opatrzyć datą i podpisem, natomiast kopię takiego dokumentu trzeba zachować dla siebie. Dalsze kroki, w przypadku nieskutecznej reakcji na przedstawioną skargę to sąd pracy. Najlepiej udać się do doświadczonego doradcy, który będzie nas reprezentował w trakcie postępowania. Sąd ma prawo zasądzić kwotę 25 tys. funtów zadośćuczynienia, jednak jeżeli chciałbyś walczyć o większą kwotę, również jest taka możliwość. Wystarczy założyć firmie cywilną sprawę sądową, jednak radzimy również w tym przypadku skorzystać z pomocy profesjonalnego doradcy. Jednak co w sytuacji, gdy opuścimy dotychczasowe miejsce pracy i nie otrzymamy należnej zapłaty? Otóż pracodawca nie ma prawa odmówić nam wypłaty pieniędzy z tytułu odprawy, zaległej wypłaty lub wypłaty za wymówienie. Każde wstrzymanie wyżej wymienionych kwot, jest niezgodne z prawem. Gdy jednak coś takiego będzie miało miejsce w twoim przypadku, musisz najpierw wystąpić do pracodawcy z pismem wyjaśniającym o jaką kwotę ci chodzi i jakiego okresu pracy dotyczy. Musisz również zaznaczyć z jakiego powodu chcesz odzyskać zaległą wypłatę. Nie zapomnij zawrzeć w piśmie datę oraz podpis, a kopię zachować dla siebie. Ponadto, jeżeli w dalszym ciągu pisma nie odnoszą skutku, możesz zwrócić się ze swoją sprawą do doświadczonego doradcy.

Jednymi z najbardziej skutecznych, profesjonalnych doradców są pracownicy Citizens Advice. Biuro skieruje cię do odpowiedniego specjalisty, ponadto doradzi co dalej możesz zrobić w przypadku swojego problemu. Jak pisaliśmy w poprzednim artykule, na temat Biura Porad Obywatelskich w Wielkiej Brytanii, poradę otrzymasz bezpłatnie. Pamiętaj, że każde podejrzenie o niesłuszne potrącenie z wypłaty wymaga twojej natychmiastowej reakcji. Nie czekaj i działaj.

Dagmara Kokocińska

Komentarze

  • a co zrobic jak 4 tyg juz nie otrzymuje payslipów?
  • zadzwoń do swojej agencji i powiedz im o tym.. powinni od razu to naprawić