Jak starać się o Housing Benefit?
Mało zarabiasz, lub poszukujesz pracy? Nie masz jak opłacić czynszu mieszkając w Anglii? Czasami sytuacja zmusza nas do powrotu do rodzimego kraju, jednak pamiętaj, że masz jeszcze inne wyjście. Postaraj się o dofinansowanie do mieszkania.
13:02 13/02/13 • 11660
Housing Benefit, bo tak właśnie nazywa się owe dofinansowanie do mieszkania, umożliwi ci zapłacenie przynajmniej części czynszu. Jest to duże ułatwienie dla osób o niskich dochodach, lub bezrobotnych. Jak jednak w angielskich realiach starać się o taki zasiłek? Przede wszystkim zwrócimy uwagę na to, komu przysługują dodatkowe pieniądze do czynszu. O Housing Benefit możesz starać się w momencie, kiedy pracujesz w pełnym wymiarze czasu lub na część etatu, przysługuje ci nawet wtedy, gdy już pobierasz inne zasiłki i nie zmniejsza ich wysokości. Nie możesz jednak przeznaczyć tych pieniędzy na sfinansowanie hipoteki lub pożyczki. Wcześniej wspomnieliśmy, że zasiłek na mieszkanie otrzymują osoby o niższych dochodach. Otóż twój całkowity kapitał, plus ewentualne oszczędności, nie mogą przekroczyć łącznej kwoty 16 tys. funtów. Kolejnym warunkiem starania się o dodatkowe fundusze, jest to, iż musisz opłacać czynsz. W tym wypadku nie ma znaczenia czy wynajmujesz mieszkanie lub dom od prywatnego landlorda, czy mieszkasz w lokalu komunalnym. Przede wszystkim, pamiętaj o tym, że zasiłek jest przyznawany osobom, które ukończyły 18 lat i są rezydentem w Wielkiej Brytanii (mieszkają tutaj dłużej niż kilka tygodni). W sytuacji, kiedy mieszkasz w hotelu lub jesteś pensjonariuszem, również masz prawo starać się o HB. Osobom, które wynajmują lokal, pokój lub dom od rodziny, nie będzie przysługiwało dofinansowanie, ponieważ choć płacą za to swojej rodzinie, to w świetle prawa nie są traktowani, jako ludzie opłacający czynsz.
Przejdźmy jednak do samych formalności, związanych z ubieganiem się o HB. W trakcie starania się o dodatkowe pieniądze z Housing Benefit, masz możliwość złożyć podanie o dofinansowanie do Council Tax. Ułatwieniem jest fakt, iż oba wnioski możesz wpisać na jednym formularzu. Skąd jednak otrzymać taki dokument? To bardzo proste, wystarczy, że dowiesz się, gdzie w twojej okolicy mieści się Jobcentre Plus i udać się do tego urzędu z prośbą o formularz. Jeżeli jednak nie masz takiej możliwości, zadzwoń do nich na nr 0800 055 6688 i kwestionariusz zostanie przesłany pocztą. Jest również trzeci, bardzo prosty sposób. Na stronie Departamentu Pracy i Emerytur (Department for Work and Pensions), również możesz znaleźć interesujący cię druk. Dla ułatwienia, podajemy również stronię, gdzie znajdziecie „gotowiec” do wypełnienia, wraz ze wszystkimi, niezbędnymi instrukcjami - http://www.dwp.gov.uk/advisers/claimforms/hctb1_print.pdf.
Kiedy możesz złożyć wniosek? Jeżeli wiesz, że nie będziesz miał możliwości opłaty czynszu w całości, pamiętaj, że druk można złożyć najwcześniej 13 tygodni przed zamieszkaniem pod adresem, na który jest ci niezbędne dofinansowanie. Jednak zasiłek otrzymasz dopiero w momencie wprowadzenia się. Kolejną kwestią jest sposób, w jaki otrzymasz pieniądze. Jeżeli płacisz podatek miejski tzw. Council Tax, urząd będzie przesyłał pieniądze na twoje konto czynszowe. Są jednak inne możliwości, tj. przelanie pieniędzy przez Urząd do landlorda, wypłata czekiem lub przelew na twoje konto osobiste.
Co jednak należy jeszcze wiedzieć na temat Housing benefit? Wysokość standardowego dofinansowania odpowiada wysokości „kwalifikowanego czynszu”. Na taki czynsz składa się opłata za twoje zakwaterowanie oraz opłaty eksploatacyjne, tj. wywóz śmieci, pralnia, winda, itp. Czego natomiast nie obejmuje wypłacony nam zasiłek? Przede wszystkim opłat za gaz, wodę, paliwo czy jedzenie, (jeżeli mieszkasz w hostelu). Wysokość przyznanych nam pieniędzy zależy od kilku rzeczy. Wchodzą w to twoje uwarunkowania personalne i finansowe (twój wiek, wielkość rodziny, wiek członków rodziny, czy sam opłacasz czynsz, przychody twoje i partnera oraz wasze oszczędności) oraz szczegóły mieszkania i czynszu, który opłacasz (czy kwota czynszu jest odpowiednia do warunków mieszkaniowych i czy mieszkanie rozmiarowo odpowiada wielkości twojej rodziny).
Czasami jednak bywa, że Urząd odmówi nam pomocy w opłacaniu czynszu. Nie trzeba jednak poddawać się po pierwszej próbie. Jeżeli nie jesteś zadowolony w jakikolwiek sposób z decyzji w sprawie przyznania ci Housing Benefis, możesz poprosić o ponowne rozpatrzenie twojego wniosku. Jeżeli jednak, po raz kolejny, Urząd odmówi ci dofinansowania, masz możliwość przekazania sprawy do Zjednoczonego Trybunału Apelacyjnego (Unified Appeal Tribunal).

Dagmara Kokocińska

Komentarze